Viral

Kryeministri Boris Johnson jep lajmin që po qeteson dhe gëzon gjithë botën,nxjerr planin 6 pikësh: “Ja si do e mposhtim Kremlinin”

Boris Johnson ka hartuar një plan 6 pikësh për mposhtjen e Vladimir Putinit, një përpjekje kjo që dëshmon veç të tjerash edhe sesi kryeministri britanik po kërkon që vendi i tij, i shkëputur nga Bashkimi Europian, të zërë një vend qendror në reagimin global ndaj tmerrit të luftës në Ukrainë. Shefi i ekzekutivit në Londër këmbëngul që e gjithë bota të bashkohet me planin e tij për zmbrapsjen e agresionit rus. Në këtë plan, Johnson bën thirrje për:

-krijimin e një koalicioni ndërkombëtar humanitar për Ukrainën

– forcimin e mbrojtjes ushtarake të Kievit– shtrëngimin e darës së sanksioneve mbi Moskën

– përpjekje të koordinuara diplomatike për zbutjen e krizës-– një fushatë të shpejtë forcimi të sigurisë në mbarë zonën euro-atlantike

-të luftohet një të njëjtën kohë normalizimi i asaj që Putini po bën në Ukrainë, mes frikës se teksa koha kalon, tronditja nga veprimet e presidentit rus mund të nisë të zbehet.

Njoftimi i Johnson erdhi në kohën kur zyrtarë të qeverisë ukrainase deklaruan se situata në rajonin e Sumyt dhe në qytetin e Mariupolit, është “në prag të një katastrofe humanitare”.

Aktualisht nuk ka furnizim me energji elektrike ose ujë në dy qytete në rajonin verior të Sumyt, tha këshilltari i qeverisë Vadim Denisenko.

Gjatë së shtunës, Ukraina dhe Rusia u pajtuan për një armëpushim që synonte largimin e civilëve të iknin nga Mariupoli, por ky armëpushim zgjati më pak se 30 minuta para se të rifillonin bombardimet ruse.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago