Categories: Viral

Kryeministri polak i drejtohet Macron: Sa herë negociove me Putin, a e ndale?

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, i është drejtuar presidentit të Francës, Emmanuel Macron, këtë mëngjes, duke i thënë “Sa herë keni negociuar me Putinin dhe çfarë keni arritur”?

Sipas Agence France-Presse, Morawiecki u shpreh: Ne nuk diskutojmë, nuk negociojmë me kriminelë. Kundër kriminelëve duhet luftuar. Askush nuk negocioi me Hitlerin. A do të negocionit me Hitlerin, me Stalinin?

Morawiecki bëri thirrje për hetim mbi veprimet ruse në Ukrainë dhe për zbatimin e sanksioneve të mëtejshme.

“Këto masakra të përgjakshme të kryera nga rusët, nga ushtarët rusë, meritojnë të quhen siç janë. Ky është gjenocid dhe duhet gjykuar”, u tha Moraëiecki gazetarëve.

“Kjo është arsyeja pse ne po propozojmë një komision ndërkombëtar për të hetuar këto krime. Një komision i tillë “është thelbësor nëse duam të zbulojmë të vërtetën mbi shtrirjen e krimeve fashiste ruse”.

“Sanksionet janë të nevojshme. Ato që janë vendosur nuk po funksionojnë”, tha Morawiecki.

Ai gjithashtu kishte një mesazh për kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në lidhje me sanksionet ekonomike.

Morawiecki tha: “Nuk janë zërat e liderëve gjermanë të biznesit, të miliarderëve gjermanë që ndoshta po ju ndalojnë të ndërmerrni veprime, që duhen dëgjuar sot në Berlin, por zërat e grave dhe fëmijëve të pafajshëm.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago