Categories: Viral

Kthesë e madhe pas bisedimeve të sotme, Rusia njofton tërheqjen në një pjesë të Ukrainës

Rusia do të reduktojë rrënjësisht aktivitetin ushtarak në zonën përreth Kievit dhe Chernihiv, raporton agjencia ruse e lajmeve Tass.

Sipas tyre, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë e bëri të ditur këtë në një deklaratë të lexuar nga zëvendësministri i Mbrojtjes i Federatës Ruse, gjeneral-koloneli Aleksandër Fomin.

Për shkak të faktit se negociatat për përgatitjen e Traktatit për Neutralitetin dhe Statusin Jo-Bërthamor të Ukrainës, si dhe për sigurimin e garancive të sigurisë për Ukrainën janë duke u zbatuar, marrin parasysh parimet e diskutuara gjatë takimit të sotëm. Qëllimi – miratimi dhe nënshkrimi i marrëveshjes në fjalë, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka marrë një vendim për të reduktuar rrënjësisht aktivitetet ushtarake në zonën e Kievit dhe Chernihiv”, tha Fomin.

Më herët sot, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se “operacioni ushtarak në Ukrainë” do të zgjasë deri në arritjen e qëllimeve, por në të njëjtën kohë ai njoftoi një kthesë në strategjinë e Rusisë në Ukrainë.

“Faza e parë e luftës ka përfunduar. Ushtria ruse po fokusohet në qëllimin kryesor të çlirimit të Donbasit,” tha Shoigu.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago