Viral

Ku ka mbetur procedura për tërheqjen e parave nga Trusti, flasin Haxhiu e Muja

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Bekim Haxhiu, i cili më 9 mars ka dorëzuar projektligjin për ndryshim e ligjit për Trustin po vazhdon të insistoj se kjo çështje duhet të marrë drejtim sa më parë.

Zyrtarisht plotësim ndryshimi i ligjit për Trustin që do t`i mundësonte qytetarëve të Kosovës tërheqjen e parave prej një % të caktuar është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe po pret procedurat tjera që duhet ndjekur.

Deputeti i PDK-së së Bekim Haxhiu, në një prononcim për Gazeta Blic ka akuzuar kryetarin e komisionit për Buxhet dhe Financa Armend Mujen, se qëllimshëm po e zvarrit në komision që drejton, shqyrtimin e projektligjit për Trustin.

“Projektligji për Trustin tash duhet me u shqyrtu në Komision Parlamentar për Buxhet dhe Financa dhe tash Armend Muja po e zhagit këtë”, ka thënë Haxhiu

Sipas tij, pas shqyrtimit në komisionin për Buxhet dhe Financa, projektligji duhet të kaloj në Kryesinë e Kuvendit, e ku kjo e fundit vendos se kur do ta fusë si pikë të rendit të ditës.

“Në seancë mundet me hy për shqyrtim nga dita kur i bënë 14 ditë dhe jo me gjatë se 28 ditë se kur projektligji iu ka shpërndarë deputetëve” ka thënë Bekim Haxhiu.

Por i kontaktuar nga Gazeta Blic, Armend Muja që është kryetar i Komisionit për Buxhet dhe Financa ka mohuar se ky projektligj ka shkuar në komision që Muja drejton.

“S`ka ardh ende. Kryesia nuk e ka dërguar te ne, në javët në vazhdim kurdo që Kryesia e dërgon, si komision do ta shqyrtojmë brenda një ose dy jave”, ka thënë Muja.

Për të marrë më shumë detaje në rast se projektligji për Trustin gjendet në Kryesinë e Kuvendit apo në Komisionin për Buxhet dhe Financa, Gazeta bLic ka kontaktuar me Sekretarin e Kuvendit Ismet Krasniqi, por i njëjtë nuk ka dhënë asnjë përgjigje, me arsyetim se është i zënë.

Në parim të gjitha partitë politike që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës janë pajtuar që qytetarëve t`i mundësohet tërheqja e një pjesë të mjeteve të tyre nga Trusti, përjashto këtu partinë në pushtet Lëvizjen Vetëvendosje.

Sikurse deputetet e kësaj partie, ashtu edhe disa ministra të Qeverisë Kurti janë shprehur kundër idesë që të lejohet një përqindje e caktuar e parave të tërhiqen nga Trusti.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago