Categories: Viral

Kurti kthehet energjik nga SHBA, merr 20 vendime por edhe disa kritika

Kryeministri Albin Kurti, është kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ishte për të marrë pjesë në funeralin e ish Sekretares së Shtetit amerikan, Madeleine Albright.
Me të mbërritur në Kosovë, Kurti ditën e ka nisur duke bërë homazhe dhe duke vendosur lule të Kompleksi Memorial i dëshmorëve në Marinë të Skenderajt, në nderim të 23-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Ilaz Kodra.

Pas homazheve, Kurti u kritikua se jo më shumë se dy muaj më herët, nga menaxhmenti i vendosur nga qeveria e tij në PTK, është shkarkuar bashkëshortja e Ilaz Kodrës. Në dritën e publikut, këtë informacion e solli deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra.

“Për nderimet e sotme, po ashtu, e falënderoj edhe kryeministrin Kurti. Megjithatë, e ndjej për obligim ta them edhe publikisht, që menaxhmenti i ri i Postës së Kosovës, i zgjedhur aty nga Qeveria Kurti, si vazhdimësi e largimeve politike nga puna në këtë institucion, para dy muajsh e ka larguar nga puna edhe bashkëshorten e Ilazit, Kimeten. Ajo tani është duke i kërkuar të drejtat e saj në rrugën ligjore”, shkroi Deliu-Kodra.

Më pas, sot gjatë ditës, Kurti priti në takim një grup prej 50 ndërmarrësish nga Gjermania. Ai tha se ndërmarrësit gjermanë i njoftoi për mundësitë e mira të krijuara në Kosovë për ata që duan të investojnë dhe u tregoi se sa shumë e sa mirë flasin gjermanisht kosovarët.

“Afaristët gjermanë i sigurova se indikatorët e mirë ekonomikë janë siguri se investimi i tyre dhe biznesi i tyre do të kënë sukses të qëndrueshëm. Krahasuar me vitin 2020, kemi pasur rritje të investimeve të huaja direkte prej 22%. E rritja e investimeve kapitale në vitin 2021, krahasuar me vitin para atij, pra 2020, ishte 10.3%”, shkroi Kurti në një njoftim.

Në po këtë ditë, Kurti gjithashtu mblodhi Qeverinë e Kosovës për mbledhjen shtatëdhjetë e tretë, ku u morën plot 20 vendime, disa prej të cilëve zgjuan reagime, veçanërisht ai për kthimin e pronave në disa komuna nën menaxhimin e AKP-së.

“Shfuqizuam vendimet e qeverisë paraprake nga viti 2018 duke vendosur kështu ligjshmëri: bëmë tërheqjen e bartjes në pronësi komunale të aseteve të AKP-së për komunat Gjilan, Ferizaj, Suharekë, Skenderaj, Deçan, Junik dhe Han i Elezit”, shkroi Kurti në një njoftim.

Një tjetër vendim qeveritar që u mor sot, ishte ai për aprovimin e nismës për anëtarësimin e Kosovës në “Byronë Ndërkombëtare të Ekspozitave”, përkatësisht aderimin në Konventën e Parisit.

Megjithatë, del se Republika e Kosovës është anëtarësuar në këtë organizatë, që nga viti 2015. Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook, tha se Kosova është anëtare e Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave që nga dhjetori i vitit 2015.

“Kosova poashtu ka aderuar në konventat relevante të EXPO. Kosova ka marrë pjesë në EXPO Antalya në vitin 2016, e së fundi edhe në EXPO Dubai”, ka shkruar ajo.

Krejt në fund, siç ka bërë me dije Kurti, e ka vizituar edhe Muzeun e Fëmijërisë së Luftës, që së fundmi është vendosur edhe brenda Galerisë Kombëtare të Kosovës.

Në librin e kujtimeve të vizitorëve, Kurti shkroi: “Fëmijëria nuk kalon, aty formohemi e informohemi për gjithë jetën në vijim. Por, një fëmijëri në luftë, me gjësendet që të shpëtojnë për dallim nga shoqet e shokët që nuk kanë shpëtuar, sjell jo vetëm kujtime të pashlyeshme për këta fëmijë të luftës, por edhe kujtesë të pazëvendësueshme për një popull të tërë, për tërë shoqërinë.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago