Categories: Viral

“Kurti mund të hyjë në histori si njeriu që i dha zgjidhje finale dialogut”

Opinionisti Armand Shkullaku, ka thënë se çështja mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të jetë më nën mbikëqyrjen kryesore nga Brukseli, ndërkohë që thotë se drejtimin e dialogut mund ta marrin vetëm Gjermani dhe Franca.

Sipas opinionistit, “Kurti mund të hyjë në histori si njeriu që i dha zgjidhje finale dialogut”, ka raportuar klankosova.

“Shoh një vullnet më të madh për ta anashkaluar Brukselin, mund të marr një rol më të madh Gjermania, edhe Franca po ashtu pas zgjedhjeve“, tha Shkullaku.

Shkullaku, duke u bazuar në deklaratat e Kurtit, tha se Gjermania është pajtuar me Kurtin sa i përket mendimit për Ballkanin e Hapur.

“Deklarata e Kurtit kundër Ballkanit të Hapur, pas takimit me kancelarin Scholz, mendoj se ka marrë dritën jeshile nga Gjermania për t’i vënë kryq edhe atij plani, si një tjetër aventurë, e ca personazhve që drejtojnë shete të korruptuara, siç është Vuçiqi dhe Edi Rama”, tha Shkullaku.

“Kurti vazhdimisht ka pasur si politikë të tij integritetin territorial të Kosovës, dhe ai ndarjen e Kosovës e quan si diçka të dëmshme për vendin e tij”.

Tutje Shkullaku tha se ShBA-të dhe Gjermani do të kenë rol kyç në dialogun Kosovë – Serbi.

“Që nga fundi i luftës së ftohtë, e deri në ardhjen e administratës Trump, çdo administratë amerikane, veçanërisht kur ka qenë puna për Ballkanin dhe për pjesët e Evropës Lindore, ka pasur partner serioz Gjermaninë.

Pra nuk është zgjidhur çështje në Ballkan apo në Lindje pa u koordinuar me Gjermaninë”.

Opinionisti po ashtu foli për qasjen e administratës Biden ndaj Evropës dhe Ballkanit.

“Administrata Biden ka evidentuar dy elemente: ka rikthyer prapë rolin e bashkëpunimit me Evropën dhe veçanërisht me Gjermaninë, dhe e dyta, ka vendosur një nga kriteret kryesore politikat në Ballkan;

luftën kundër korrupsionit dhe funksionimin e demokracisë, duke filluar nga sanksionet për politikanë të korruptuar dhe vëzhgimin me kujdes të hapësirave demokratike”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago