Viral

Kuvendi i Shqipërisë nuk e voton rezolutën për njohjen e GJEN0ClDlT në Srebrenicë

Rezoluta në lidhje me “Njohjen e GJEN0ClDlTtë Srebrenicës, Bosnjë-Hercegovinë” është rrëzuar sot në Kuvendin e Shqipërisë.

51 deputetë votuan kundër kësaj rezolute. Pas votimit, Sali Berisha mori fjalën në Kuvend dhe i akuzoi deputetët e mazhorancës se ‘votuan sipas urdhrit të Aleksandër Vuçiq’.

“Shqipëria anti shqiptar të tillë si Edi Ramën nuk ka pasur kurrë. Ju shkelmuat mbi gjakun e 8 mijë burrave dhe fëmijëve te pafajshëm të Bosnjes. Votuat duke shkelmuar mbi jetën e mbi 100 mijë shqiptarëve në Kosovë. Po çfarë mund të presësh nga një trafikant, eskortë trafikantësh. Ç’mund të presësh nga skllavi i Aleksandër Vuçiç? si mund të silleni si kope? Si mund të bëni ju shqiptarë një votim të tillë. Berisha publikisht në Shqipëri dhe OKB ka qenë kundër embargos që penalizonte Kosovën”, ka thënë Berisha.

Edhe deputeti Tritan Shehu në fjalën e tij në u shpreh se kjo është një ditë e hidhur dhe e shëmtuar e parlamentit shqiptar.

“Jemi parlamenti i vetëm që nuk ka një dokument të vendosur formal për të dënuar gjenocidin. Është një ditë e cila na vendos një damkë të rëndë para botës demokratike. para disa ditësh këta zotërinjtë votuan kundër rezolutës për të dënuar GJEN0ClDlN rus në Ukrainë. Sot nuk pranuan rezolutën për të dënuar GJEN0ClDlN serb në Bosnje, nesër nuk do pranojnë të dënojnë GJEN0ClDlN serb në Kosovë. Pse? Se janë lidhjet, detyrimet, është Vuçiç matanë. Janë qëllimet prandaj sot ne u damkosëm në parlamentin shqiptar”, tha Shehu.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago