Viral

Ky është alarmi i dyfishtë që po e frikëson NATO’n

Rritja e tensioneve në perëndim të Ukrainës, në kufi me Moldavinë, u kombinua më në veri me provokimet ruse që përfshinin vendet skandinave, dhe në përgjithësi të gjithë Arktikun. Ndërsa në qendër të vëmendjes është fushëbeteja Ukrainës, ku që nga 24 shkurti i kaluar po Iuftohet pa pushim, në hartën e Evropës kemi 2 zona strategjike plot tensione, të cilat mund të shpërthejnë në çdo moment, duke nxitur një përshkallëzim ushtarak shumë të rrezikshëm.

Problemi më i madh, është se nëse diçka e tillë ndodh vërtet, atëherë ekziston rreziku serioz i një përplasje të hapur midis Rusisë dhe NATO-s. Por për cilat zona bëhet fjalë?

Sirenat e alarmit të parë të kuq, mund të dëgjohen nga Transnistria, një enklavë ruse që ndodhet midis Moldavisë dhe Ukrainës, një urë tokësore e aftë të lidhë në mënyrë të përsosur territoret e pushtuara nga Moska përgjatë bregdetit ukrainas, me këtë rrip toke prej pak më shumë se 3500 kilometrash katrorë.

Alarmi tjetër ka të bëjë me Evropën Veriore dhe konkretisht me Suedinë dhe Finlandën, dy vende që mund të bëhen që në verë anëtare të NATO-s, duke shkaktuar një reagim të mundshëm të Rusisë. Qeveritë dhe parlamentet e Stokholmit dhe Helsinkit, janë duke punuar shumë këto ditë, dhe vendimi i tyre përfundimtar duhet të jetë i afërt.

Në republikën e pavarur të vetëshpallur të Transnistrias, tensioni është rritur në maksimum. Pas sulmeve të përsëritura dhe misterioze që goditën fillimisht Ministrinë e Sigurisë së Tiraspolit, më pas 2 antenat e transmetimit të radios ruse, autoritetet lokale e kanë rritur nivelin e alarmit.

Nga ana e tij, Kievi ka frikë se Rusia mund të përdorë Transnistrian – ashtu si me territorin e Bjellorusisë – për të nisur një sulm të mëtejshëm ndaj Ukrainës. “Por unë vërej se si në kufirin me Bjellorusinë ashtu edhe me Transnistrian, forcat ukrainase po marrin të gjitha masat e nevojshme për t’i forcuar këto zona, dhe janë duke u shqyrtuar të gjitha informacionet që mund të ndikojnë në mbrojtjen e kufirit”- tha zëdhënësi i Gardës Kufitare të Ukrainës, Andrij Demçenko.

Udhëheqësi i republikës autonome pro-ruse të Transnistrias, Vadim Krasnoselski, e ka drejtuar gishtin pa hezitim nga Kievi, duke i cilësuar ukrainasit si përgjegjësit e vetëm për suImet e fundit lokale. Së fundi, Moldavia druhet nga “provokimet” që synojnë zgjerimin e luftës në Ukrainë në territorin e saj. Për këtë arsye, Kishinau ka vënë tashmë në gatishmëri forcat e saj të sigurisë, duke rritur në maksimum alarmin ndaj akteve TER0RlSTE. Kujtojmë se Moldavia nuk është pjesë e Bashkimit Evropian apo e NATO-s.

Provokimi i fundit rus u përshkrua si “i papranueshëm” nga Suedia. Dhe nuk mund të ishte ndryshe, duke qenë se bëhet fjalë për një shkelje të hapësirës ajrore suedeze nga një avion ushtarak rus. Që kur Stokholmi hapi mundësinë e anëtarësimit në aleancën atlantike, Rusia reagoi ashpër verbalisht (“Do të ketë pasoja të rënda”), por gjithashtu Moska i lejoi avionët e saj të kryejnë fluturime kërcënuese mbi territoret e kontrolluara nga Suedia.

Episodi më i fundit daton të premten e kaluar, ndërsa ai që i parapriu atij të 2 marsit, kur 2 avionë b0mbardues Su-24 – që mund të kenë qenë të pajisur me bomba bërthamore – kaluan përmes Gotland, të shoqëruar nga dy avionë Su-27.

Sa i përket Finlandës, sipas gazetës Ilta-Sanomat, presidenti finlandez Sauli Ninisto do të paraqesë zyrtarisht brenda 12 majit kërkesën për anëtarësimin e vendit në NATO. Duke pasur parasysh që Rusia mund të mbështetet në enklavën e saj të Kaliningradit aty pranë, dhe që Moska ka qenë shumë aktive në Arktik vitet e fundit, nëse Suedia dhe Finlanda hyjnë në NATO, probabiliteti për të parë një incident ushtarak ose diplomatik midis dy vendeve skandinave dhe Kremlinit mund të rritet shumë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago