Categories: Viral

Ky është komandanti rus që tronditi botën me mizorinë e tij në Bucha

Aktet çnjerëzore në Bucha në Ukrainë kanë edhe një emër konkret, përveç atij të Vladimir Putinit, dhe është Omurbekov Asanbekovich.

U rrëmbye në 23 Mars nga forcat ruse, kryebashkiakia ukrainase gjendet e vrarë së bashku me bashkëshortin dhe djalin e saj.

Mediat e huaja kanë publikuar mëngjesin e sotëm informacione për identitetin e komandantit të të trupave ruse në Bucha, ku urdhëroi një msakër të tmerrshme. Sipas La Republica, njësia ushtarake 51460, brigada e 64-të e motorizuar e artilerisë e përfshirë në vrasjet e civilëve në qytetin ukrainas, komandohej nga nënkoloneli Omurbekov Asanbekovich.

Ky komandant akuzohet për msakrën njerëzore në qytetin e sapoçliruar. Deri më tani raportohet se të paktën 410 persona civilë janë gjetur të ekzekutuar nëpër rrugët e Buchas në Ukrainë. Kjo konsiderohet msakra më e rëndë deri tani dhe ka shkaktuar zemërimin e mbarë botës, që ka reaguar e shokuar.

Ukraina akuzoi të dielën forcat ruse për kryerjen e një msakre në qytetin e Bucha, ndërsa vendet perëndimore reaguan ndaj imazheve të kufomave atje me thirrje për sanksione të reja kundër Moskës. Ministria ruse e mbrojtjes mohoi akuzat e Ukrainës, duke thënë se pamjet dhe fotografitë që tregojnë trupat në Bucha ishin “një provokim tjetër” nga qeveria ukrainase.

Imazhet nga qyteti, 37 km (23 milje) në veriperëndim të qendrës së qytetit të Kievit, dolën pasi Ukraina tha të shtunën se forcat e saj kishin rimarrë kontrollin e të gjithë rajonit të Kievit dhe kishin çliruar qytetet nga trupat ruse.

Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken i përshkroi imazhet si “një grusht në stomak”, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres bëri thirrje për një hetim të pavarur.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se Rusia duhet të paguajë për “KRlMET e iuftës”. Kryeministri britanik Boris Johnson tha se qeveria e tij do të rrisë sanksionet, si dhe mbështetjen ushtarake dhe humanitare për Ukrainën.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago