Viral

Lajm i fundit: Anijet e NATO-s hyjnë në Detin Baltik

Anijet e grupit të parë të përhershëm të veprimit ndaj minave detare të NATO-s kanë hyrë në Detin Baltik dhe do të marrin pjesë në stërvitje me aleatët dhe vendet partnere fqinje.

Lajmi u bë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm të Forcave të Mbrojtjes së Estonisë.

“Anijet e grupit të parë të përhershëm të minave detare të NATO-s SNMG1 kanë hyrë në Detin Baltik. Grupi përbëhet nga pesë anije”, thuhet në njoftim, përcjell Albanian Post.

Disa nga anijet lundruan në Detin Baltik të enjten, ndërsa pjesa tjetër e anijeve do të mbërrijnë në Talin të premten.

Theksohet se, detyra kryesore e grupit është të demonstrojë praninë e aleatëve në rajonin e Detit Baltik dhe të kryejë stërvitje të përbashkëta me Marinën e Estonisë.

Sipas komandantit të Marinës së Estonisë, Jurij Sask, javën e ardhshme planifikohet të fillojë stërvitjet me marinsat estonezë dhe do të praktikohet vendosja dhe zbulimi i minave.

Anijet që vijnë do të kryejnë operacione rutinë dhe trajnime në Detin Baltik së bashku me vendet partnere fqinje dhe vendet aleate.

Aleanca ushtarake e Atlantikut të Veriut vendos rregullisht forca detare në Detin Baltik për të ruajtur një aftësi të besueshme dhe efektive mbrojtëse në përputhje me detyrimet e traktatit.

“Stërvitje të përbashkëta nga pala estoneze do të zhvillohen gjithashtu për vendosjen dhe zbulimin e minave. E gjithë kjo falë financimit të shtetit. Ne praktikojmë mbrojtje ushtarake si në ajër ashtu edhe në det. Kjo është një praktikë mjaft e zakonshme për vendet e NATO-s”, shpjegoi Saska.

Anijet e NATO-s do të qëndrojnë në terminalin e vjetër të lundrimit për të paktën një javë, dhe javën e ardhshme ato do të zëvendësohen nga një grup tjetër i forcave detare të aleancës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

9 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

9 months ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

9 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

9 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

9 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

9 months ago