Categories: Viral

LAJMI FUNDIT!! “Nuk ka lojë me Amerikën” / SHBA nis “super-avionët” F35 në Europë pasi “Rusia gënjeu”

Shtetet e Bashkuara nisi avionë luftarakë F-35 në Gjermani për të forcuar mbrojtjen e NATO-s, njoftoi Komanda e Rezervës së Forcave Ajrore. Avionët u dërguan në bazën ajrore Spangdahlem së bashku me personel mirëmbajtës dhe mbështetës nga krahu luftarak aktiv 388 dhe rezerva 419.

F-35A Lightning II janë avionët luftarakë më të avancuar që ka SHBA-ja, të aftë të kryejnë “një shumëllojshmëri misionesh për të penguar agresionin dhe për të mbrojtur aleatët nëse parandalimi dështon”, thanë Forcat Ajrore.

Krahu i 388-të është njësia kryesore luftarake aktive në gjendje të përdorë avionët.

“Dislokimi i F-35A të SHBA në bazën ajrore Spangdahlem rrit pozicionin mbrojtës të Aleancës së NATO-s dhe shton aftësinë tonë për të vepruar së bashku,” u shpreh komandanti i Forcave Ajrore të SHBA në Europë.

“Ne po përballemi me një mjedis dinamik dhe kjo vendosje rrit ndjeshëm mbështetjen tonë për mbrojtjen e NATO-s,” shtoi ai.

Masa vjen në kohën kur llogaritet se Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 trupa në kufirin me Ukrainën.

Një zyrtar i lartë i administratës së Biden pohoi se Moska ka shtuar edhe 7.000 trupa të tjera atje, ndërsa pretendimet e saj për tërheqje ai i cilësoi si “të rreme”.

“Të gjitha të dhënat që kemi tregojnë se ata publikisht ofrohen për të biseduar e nxjerrin pretendimeve shtensionimi, ndërkohë privatisht, po mobilizohen për luftë”, u shpreh zyrtari amerikan.

SHBA ka nisur dhe tetë F-15E në Poloni dhe gjashtë KC-135 Stratotanker që shkuan në bazën ajrore të Ramstein në Gjermani.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago