Categories: Viral

LAJMI I FUNDIT/ Dalin detaje, dy avionë luftarakë rusë që shkelën hapësirën ajrore të Suedisë kishin armë…

Dy avionë rusë që shkelën hapësirën ajrore suedeze në fillim të këtij muaji ishin të pajisur me armë bërthamore.

Kalimi pranë ishullit Gotland më 2 mars ishte një akt i qëllimshëm i krijuar për të frikësuar Suedinë, sipas kanalit suedez të lajmeve TV4 Nyheterna. Gjithsej katër avionë ishin nisur nga baza ajrore ruse e Kaliningradit. Ato përbëheshin nga dy avionë sulmues Sukhoi 24, të cilët u shoqëruan nga dy avionë luftarakë Sukhoi 27.

Ishin dy avionët sulmues, të cilët sipas burimeve të TV4 Nyheter ishin të pajisur me armë bërthamore.

Shkelja e territorit suedez zgjati rreth një minutë. Forcat ajrore të vendit vendosën dy JAS 39 Gripen, të cilat fotografuan ndërhyrës. Pikërisht atëherë, thonë mediat suedeze, u konfirmua se avionët rusë ishin të pajisur me koka bërthamore.

“Ky është një sinjal për Suedinë se ne kemi armë bërthamore dhe ne gjithashtu mund të konsiderojmë përdorimin e tyre,” tha eksperti strategjik ushtarak Stefan Ring për TV4 Nyheter.

“Ne e vlerësojmë si një veprim të vetëdijshëm. E cila është shumë serioze veçanërisht pasi [Rusia] është një vend ndërluftues”, shtoi shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edström.

“Nuk mund të përjashtoj lundrimin e gabuar, por gjithçka tregon se ishte një veprim i qëllimshëm. Se ata shkelën kufijtë e Suedisë.’

Incidenti erdhi disa ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin kishte kërcënuar me veprime ushtarake kundër Suedisë dhe Finlandës fqinje nëse do t’i bashkohen NATO-s.

Vendet kishin kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake në atë kohë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago