Categories: Viral

LAJMI I FUNDIT/ Lideri çeçen “zbulon” tradhtarin e Rusisë në luftë, thotë se është afër…

Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov, ka akuzuar zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov për pabesi, duke pretenduar se është pikërisht ai që ka komplotuar për të marrë kontrollin e elitës së sigurisë ruse.

“Diçka duhet bërë për këtë”, tha Kadyrov.

Një ish-luftëtar separatist, Kadyrov e zhvendosi besnikërinë e tij ndaj Kremlinit në vitin 2000. Ai sundon Çeçeninë, një republikë kryesisht myslimane në Rusinë jugore, me një kontroll të hekurt. Forcat e tij janë akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut, duke përfshirë torturat dhe vrasjet pa gjyq. Ai e ka përshkruar luftën e Kremlinit në Ukrainë si një “xhihad” për luftëtarët çeçenë .

“Peskov konsiderohej si një lloj mishërimi i Putinit dhe askush nuk e kishte kundërshtuar këtë status. Ai ishte i pathyeshëm dhe i paprekshëm. Jo tani”, shkroi Kirill Rogov, një analist politik rus.

Komentet e liderit çeçen erdhën pasi ai kritikoi gjithashtu Vladimir Medinsky, kreun e delegacionit të Kremlinit në bisedimet me Ukrainën , lidhur me njoftimin e tij për tërheqjen nga rajoni i Kievit. Kadyrov sugjeroi që goja e Medinskit të mbyllej me shirit.

Megjithatë, Tatiana Stanovaya, një analiste politike që fokusohet në Kremlin, tha se ishte e pakuptimtë të pritej që Kadyrov të merrte kontrollin e krahut të sigurisë.
“Kadyrov është një problem për Kremlinin, po,” tha ajo. Por Putini duhet vetëm ta thërrasë atë në Kremlin dhe t’i thotë se ka vija të kuqe që ai nuk mund t’i kalojë. Tani për tani, ai është i zënë me gjëra të tjera. Ndërsa Putini është i fortë, ky nuk është një problem masiv për të.”

Stanovaya shtoi se ndërsa shumë njerëz në elitën ruse duan t’i jepet fund luftës, ishte
mendim i dëshiruar të pritej që ata të bënin një lëvizje vendimtare.
“Duhet të bëjmë dallimin mes atyre njerëzve që janë kundër luftës dhe atyre që janë të gatshëm të veprojnë,” tha ajo. “Elita e biznesit dhe ajo politike e kupton se nuk mund të ndikojnë në Putin. Dhe askush nuk e di se si e sheh ai daljen nga kjo krizë.”

Kadyrov tha se Peskov nuk kishte arritur ta uronte atë për gradimin e gjeneral-lejtnant dhe në vend të kësaj e kishte përshkruar Ivan Urgant, një prezantues televiziv që postoi një mesazh kundër luftës në mediat sociale, si një “patriot të madh”.

Peskov u përpoq të hidhte poshtë komentet e Kadyrov, duke thënë se ishte e padobishme që zyrtarët të përpiqeshin të kalonin njëri-tjetrin duke provuar se kush ishte më patrioti.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago