Categories: Viral

LAJMI I FUNDIT/ Rusët vrasin studenten 19-vjeçare që po çonte ndihma, përdhunojnë një 16-vjeçare

Trupat ruse kanë asgjësuar një autokolonë ukrainase me ndihma, duke vrarë pesë, përfshirë një studente, trupi i të cilës mbeti i djegur në anë të rrugës.

Katër të tjerë u plagosën kur autokolona me pesë makina që transportonte ushqim për të evakuuarit u godit pak jashtë qytetit të rrethuar të Chernihiv.

Anastasia Tagirov, një studente 19-vjeçare, u vra menjëherë kur një breshëri e artilerisë ruse ra mbi kolonën paqësore të mërkurën.

Bombardimi ishte aq intensiv sa thuhet se e nxori trupin e saj nga automjeti dhe në anë të rrugës ku mbeti i djegur.

Universiteti i Anastasias njoftoi vdekjen e saj në një postim tronditës në Facebook.

“Më 30 mars 2022, kur ajo po transportonte ndihma humanitare për në Chernihiv, makina e saj u qëllua në kryqëzim para se të shkonte në qytet”, thuhej në postim.

“Kolektivit universitar i mungon dhe simpatizon shumë familjen dhe të dashurit e Nastias.

Ata janë të bindur se fajtorët me siguri do të ndëshkohen”.

Ai shtoi: “Ne do ta kujtojmë gjithmonë vajzën tonë të mirë dhe të bukur”.

Pamjet shqetësuese tregojnë pasojat e sulmit, i cili pa pesë makina të bombarduara dhe një viktimë e dytë u evakuua dhe më vonë vdiq në spital, sipas burimeve lokale.

Videoja tregon kolonën e bombarduar dhe një burrë mund të dëgjohet duke folur me mosbesim të plotë, ndërsa ai përpiqej të kuptonte nëse ishte trupi i shokut të tij i djegur në dysheme.

Nga katër automjete që po dërgonin ushqime për të evakuuarit mund të shihet tymi që del prej tyre.

Sipas RTE, trupat e pashpirt ruse bombarduan një autokolonë humanitare që hynte në Chernihiv.

Forcat ruse kishin njoftuar se po tërhiqnin “në mënyrë drastike” trupat nga Kievi dhe Chernihiv, por shumë ukrainas e kundërshtojnë këtë, duke thënë se sulmet janë intensifikuar.

“Pesë autobusë u vunë nën zjarr të drejtpërdrejtë nga armiku teksa ata u përpoqën të shkonin në qytetin e rrethuar për të evakuuar njerëzit,” tha Avokati i Popullit i Ukrainës, Lyudmyla Denisova në Telegram.

“Në autobusë kishte vetëm vullnetarë civilë. Si pasojë e granatimeve, një person ka mbetur i vdekur, katër janë plagosur rëndë.”

Denisova tha se forcat e Vladimir Putin “po mohonin çdo mundësi për të evakuuar qytetarët paqësorë nga Chernihiv i rrethuar” dhe “duke mbajtur peng dhjetëra mijëra njerëz pa ushqim, ujë apo ngrohje”.

Ajo tha se trupat ruse po bombardonin vazhdimisht zonat e banuara.

Chernihiv, një qytet me 280,000 banorë, ka pasur luftime intensive që nga shpërthimi i luftës mbi një muaj më parë.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Vladyslav Atroshchenko, tha se 350 njerëz, kryesisht civilë, kishin vdekur që nga 24 shkurti.

Ajo vjen pasi dalin raporte për trupat ruse që plaçkitnin fshatrat e Ukrainës dhe abuzonin me civilët e pafajshëm.

Një bandë ruse efektivë me tanke përdhunoi një vajzë 16-vjeçare, sipas një telefonate të përgjuar të publikuar nga Ukraina.

Në telefonatë, një ushtar rus mund të dëgjohet duke diskutuar sjelljen e neveritshme të shokëve të tij në ushtrinë pushtuese të Vladimir Putin me një grua.

Në telefonatë ai thotë se “tre ushtarë të tankeve” kishin “përdhunuar një vajzë” për të cilën gruaja përgjigjet “kush?” dhe pastaj e përsërit pretendimin. Gruaja e tronditur thjesht përgjigjet “f***” kur dëgjon konfirmimin e asaj që ndodhi.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago