Categories: Viral

LAJMI I FUNDIT: “Rusia ne “SHOK”-Pasi SHBA-ja dërgon 100 dronë me çelës për ushtrinë ukrainase

SHBA-ja ka dërguar 100 dronë me çelës që ata thanë se do t’i jepeshin ushtrisë ukrainase dhe “ata do të hyjnë shpejt në Ukrainë nëse nuk janë tashmë atje”, tha një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes.

“Ne jemi në diskutime me ukrainasit për përdorimet e ardhshme të dronëve me çelës dhe sigurisht që do ta mbajmë të hapur këtë opsion në vijim,” tha sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby.

Dronët e vegjël, të lëvizshëm, të ashtuquajtur kamikazë mbajnë koka luftarake dhe shpërthejnë në momentin e përplasjes. Modeli më i vogël mund të godasë një objektiv deri në gjashtë milje larg, sipas një kompanie që prodhon dronët.

Kirby tha gjithashtu se SHBA ka trajnuar “një numër shumë të vogël ushtarësh ukrainas që ishin tashmë në Shtetet e Bashkuara dhe kishin qenë që nga rënia” për dronët përpara se të ktheheshin në Ukrainë për të trajnuar të tjerët.

“Një individ mund të trajnohet në mënyrë të përshtatshme se si të përdorë dronin me çelës në rreth dy ditë ose më shumë,” tha Kirby.

Ai tha gjithashtu se SHBA-ja do të “shikonte mundësi të tjera të përshtatshme nëse do të ishte e nevojshme për të ofruar më shumë trajnime nëse është e nevojshme”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago