Categories: Viral

Luftë Greqi-Turqi, deklaratat e ambasadorit amerikan trondisin rajonin: Reagon ankaraja

Intervista e dhënë nga ambasadori amerikan në Athinë Jeffrey Payat ka shkaktuar mjaft reagime në Greqi dhe Turqi për shkak të deklaratave të forta. Payat tha për “Kathimerini” se Turqia dhe Greqia ishin në prag të luftës në verën e vitit 2020 dhe ishte ndërhyrja e Perëndimit ajo që shmangu gjithçka.

Sipas tij, situata vërtetë ishte edhe më tepër e tensionuar në raport me atë që u pa në media.

“Ju dëgjuat nga Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo se ne menduam se kjo ishte një krizë shumë serioze dhe ne ishim shumë aktivë për të ndihmuar për të mbajtur gjërat jashtë kontrollit”, tha ai.

“Peizazhi strategjik rreth Egjeut, Detit të Zi, Azisë së Vogël ka ndryshuar në mënyrë dramatike që nga 24 shkurti, dhe mendoj se zhvillimet në Ukrainë e bëjnë më të rëndësishme për SHBA-të që të bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që “Turqia do të sillet si një aleat i mirë i NATO-s, por edhe ndaj të gjithë fqinjëve të saj”.

Lidhur me garancitë e sigurisë, ambasadori në largim i SHBA në Athinë thekson se “ekziston neni 5. Ju (grekët sh.r) keni dëgjuar nga Presidenti Biden një angazhim shumë të qartë ndaj tij dhe gatishmërinë për të ofruar forca, pajisje dhe fonde amerikane për të forcuar dhe mbrojtur këtë garanci “.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago