Categories: Viral

Luftime të ashpra, njësitë ukrainase shkatërrojnë urën ku po kalonte kolona ruse

Një njësi e operacioneve speciale të Ukrainës thotë se shkatërroi një urë derisa një autokolonë ruse e kaloi atë.

Ajo po shkonte drejt Izium në rajonin juglindor të Kharkiv, pretendoi Komanda e Forcave të Operacioneve Speciale të Forcave të Armatosura të Ukrainës në një deklaratë të enjten.

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar luftime të ashpra në afërsi të Iziumit ditëve të fundit, duke thënë se forcat ruse po përpiqen të arrijnë në rajonin lindor të Donbasit nga ky drejtim i qytetit.

Deklarata pretendonte se njësia ukrainase shkatërroi urën me një ngarkesë shpërthyese, ndërsa një autokolonë e një automjeti të blinduar Tiger dhe disa kamionë e kaluan atë.

Forcat ukrainase më herët shkatërruan edhe një urë kyçe në rajonin e Kievit për të ngadalësuar përparimin e forcave ruse në ditët e para të luftës.

Të mërkurën, një ekip i CNN ishte dëshmitar i bombardimeve intensive të një lagjeje banimi në Kharkiv, derisa një zyrtar lokal tha se ata besonin se Rusia po shtonte sulmet në mes të një faze të re të operacioneve ushtarake në rajon.

Zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar prej ditësh se presin një ofensivë të madhe në rritje nga forcat ruse në rajonin fqinj lindor të Donbasit, pasi Rusia ripozicionoi trupat dhe pajisjet pas ofensivës së dështuar për të marrë Kievin.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

9 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

9 months ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

9 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

9 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

9 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

9 months ago