Categories: Viral

Ministrat e KE’së mblidhen më 20 maj në Torino, nga Strasburgu tregojnë a është në agjendë aplikacioni i Kosovës

Më 20 maj në Torino të Italisë në kuadër udhëheqjes italiane të Komitetit të Ministrave në Këshillin e Evropës do të mbahet takimi i Komitetit të Ministrave ku do të diskutohet rreth kundërpërgjigjes ndaj agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Ndërkohë nga Bundestagu gjerman janë shtuar thirrjet drejt Italisë, që në agjendën e këtij takimi ta përfshijnë edhe çështjen e aplikimit të Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës.

Por në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express nga Strasburgu kanë konfirmuar se deri tani s’ka ndonjë zhvillim sa i përket agjendës së caktuar për takimin e 20 majit në Torino.

Zëdhënësja e Këshillit të Evropës, Estelle Steiner, në pergjigjen për Gazetën Express ka thënë se ende s’është caktuar një datë për diskutim lidhur me aplikimim e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“Nuk ka asnjë zhvillim lidhur me agjendën e sesionit të ministrave në Torino. Ende s’ka datë të caktuar për të diskutuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim”, ka thënë Steiner për Express

Deputeti i Bundestagut gjerman, Knut Abraham, që kur Kosova ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Këshillin e Evropës është duke lobuar fuqishëm që Kosova të bëhet pjesë e Këshillit të Evropës.

Abraham ka kërkuar përkrahje dhe angazhim aktiv të Qeverisë gjermane për të ndihmuar Kosovën për anëtarësim, derisa ka bërë thirrje që edhe Italia ta vendos në rend dite të diskutimit në takimin e 20 majit të Komitetit të Ministrave në Strasburg.

Derisa nga Parisi s’kanë treguar përkrahje për aplikimin e Kosovës për anëtarësim. Ambasadori i Francës në Beograd e ka cilësuar si veprim të njëanshëm të Kosovës dhe ka thënë se Franca nuk përkrah veprimet e njëanshme. Diplomati francez ka thënë se prioritet është dialogu Kosovë-Serbi.

Takimi i 20 majit i Komitetit të Ministrave do të jetë i fundit nën drejtimin e Italisë, më pas udhëheqja e këtij organi të KiE-s do t’i kalojë Irlandës./GazetaExpress/

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago