Categories: Viral

Ministri turk tregon se çfarë u arrit në Stamboll për luftën në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu tha se “konsensusi dhe mirëkuptimi i përbashkët”, u arrit midis delegacioneve ukrainase dhe ruse për disa çështje gjatë bisedimeve në Stamboll të martën.

“Përparimi më domethënës në negociata është bërë sot”, tha Mevlüt Cavusoglu për bisedimet e ndërmjetësuara nga Turqia.

Ai përshëndeti përparimin e bërë veçanërisht në “prioritetin kryesor të arritjes së një armëpushimi sa më shpejt të jetë e mundur për të hapur rrugën për një zgjidhje të përhershme politike”.

Cavusoglu tha se çështjet më të ndërlikuara do të diskutohen në nivele më të larta, me një takim midis ministrave të jashtëm rusë dhe ukrainas për të bërë rregullimet përfundimtare në qasjen e përbashkët.

Ai nënvizoi se një takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas Volodymyr Zelenski është në rendin e ditës. Autoritetet ruse deklarojnë se një takim i tillë mund të mbahet nëse ka shanse për arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve.

Rusia ka vendosur që të zvogëlojë operacionet e saj ushtarake në Kiev dhe Chernihiv, thanë negociatorët rusë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago