Categories: Viral

Momenti dramatik: Ushtari ukrainas e rrëzon dronin rus me raketë britanike, kështu ikin trupat e Putinit

Ky është momenti dramatik kur një Iuftëtar ukrainas përdor një raketë të prodhuar nga Britania për të shpërthyer një dron rus.

SuImi vjen përderisa tanket dhe strehët e Vladimir Putinit po goditen gjithashtu në pritat e fundit të Ukrainës.

Pamjet tregojnë një ushtar ukrainas duke lëshuar raketën Starstreak drejt dronit rus Orion.

Shokët e tij ushtarë dëgjohen duke brohoritur pasi ai qëllon dronin.

Ai gjithashtu mund të shihet duke festuar ndërsa zgjat gishtin e mesit drejt qiellit, shkruan The Sun.

Klipi u shpërnda nga ushtari ukrainas, Yuriy Kochevenko i cili falënderoi Britaninë për sistemin raketor dhe tha se Ukraina përdor “mbështetjen e aleatëve në mënyrë efektive”.

“Përdorimi i suksesshëm Iuftarak i Starstreak MANPADS në Iuftën ukrainas-ruse. Mbrojtja ajrore #95ОДШБр shkatërroi UAV-në ruse Orlan, kjo është përshëndetja e parashutistëve ukrainas Boris Johnson. Faleminderit Britani. Ne përdorim me efektivitet mbështetjen e aleatëve. Jepni më shumë. Për lirinë tonë dhe tuajën!”.

Kjo video vjen pasi Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, tha në një postim në Facebook se Iuftëtarët ukrainas rrëzuan një tjetër dron rus Orlan-10 me sistemin raketor Starstreak.

“Në rajonin e Kharkiv, njësia e mbrojtjes ajrore e një brigade të veçantë suImi ajror me MANPADS “Starstreak” të prodhimit britanik shkatërroi me sukses një tjetër UAV rus “Orlan-10”, ka shkruar Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Raketa me rreze më të gjatë mund të godasë objektiva deri në 2.5 km larg.

Në fillim të këtij muaji Ukraina përdori për herë të parë raketën britanike, duke synuar një helikopter rus.

Një klip dramatik tregoi momentin kur Mi-28N u godit nga Starstreak në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore.

Ndërkohë, pamjet e tjera tregojnë ushtarët ukrainas duke suImuar tanket ruse ndërsa forcat e Putinit vrapojnë për të shpëtuar jetën e tyre.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago