Categories: Viral

NATO po përgatitej të suImonte Rusinë”, Britania kundërpërgjgjet ndaj deklaratave të Putinit

Presidenti rus Vladimir Putin shfaqi shenja dëshpërimi në fjalimin e tij për Ditën e Fitores, sipas një deklaratë të Sekretarit të Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace, sipas CNN.
Një ndër arsyet e pushtimit të Ukrainës ishte se aleanca e NATO-s po vendoste trupa në Europën Lindore, duke rrethuar Rusinë dhe po vendoste baza ushtarake në fqinjin e saj perëndimor.

Wallace hodhi poshtë pretendimet e Putinit.

“NATO përbën 6% të kufijve tokësore. Kjo nuk nënkupton të jesh i rrethuar nëse vetëm 6% e kufirit tokësor përfshijnë vendet e NATO-s”, tha sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar.

Sa i përket bazave të NATO-s në Ukrainë, “Jam i sigurt se ambasadori ukrainas do t’ju thotë se nuk ka asnjë bazë të NATO-s në Ukrainë,” tha Wallace.

Unë mendoj se ai beson atë që dëshiron të besojë – shenja të qarta të dëshpërimit, “tha Wallace për Putinin.

Më herët, në një fjalim në Muzeun Kombëtar të Ushtrisë Britanike, Wallace përsëriti mbështetjen e fortë të Londrës për Kievin.

“Qeveria britanike – e gjithë Mbretëria e Bashkuar është pranë Ukrainës, duke mbështetur mbrojtjen e saj të guximshme të sovranitetit, integritetit territorial dhe të drejtës për një të ardhme paqësore dhe të begatë”, tha Wallace.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago