Categories: Viral

Ndodh dhe kshu! Fëmijëve në Ukrainë u vihen emrat e pazakontë, ja nga se frymëzohen

Lufta që zgjat tashmë prej 41 ditësh në Ukrainë, është bërë pjesë e jetës së qytetarëve të këtij vendi që çdo ditë përjetojnë tmerre nga bombardimet dhe gëzojnë për çdo fitore sado të vogël.

Tashmë armët janë bërë pjesë e retorikës dhe të gjithë ushtarakë apo jo mund t’i njohin ato, madje mund t’i dallojnë dhe nga zhurma.

Së fundmi, një lajm i pazakontë është shpërndarë në mediat vendase i cili bën me dije se dy të sapolindurve në Ukrainë iu është vendosur emri i raketave britanike tokë-ajër që po shkaktojnë shumë dëme ndaj autokolonave ruse.

Fëmijët janë quajtur Yan Javelin dhe një vajzë me emrin Javelina. Emrat e pazakontë u regjistruan në Vinnytsia Oblast, sipas ish-zonjës së parë të Ukrainës, Kateryna Yushchenko, e cila tha se kjo ishte një shenjë mirënjohjeje për armët perëndimore që janë dërguar në Ukrainë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago