Categories: Viral

Në Ditën e Fitores në Moskë, konfirmohet eliminimi i kolonelit të 40-të të Putinit në Ukrainë

Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 40-të në Ukrainë, u konfirmua sot teksa ai shënoi Ditën e Fitores në Moskë. Nënkoloneli Alexander Blinov, 42 vjeç, u vra në mars, por lajmi për eliminimin e tij u mohua ashpër nga zyrtarët rusë.
Eliminimi i tij është konfirmuar nga një foto në varrin e tij në Volgograd, Rusia jugperëndimore. Humbja e Blinov është një moment historik i ri në pushtimin e lëkundur të Rusisë, me nëntë nga gjeneralët e Putinit të njohur gjithashtu se janë eliminuar që nga fillimi i Iuftës në Ukrainë më 24 shkurt.

Koloneli Blinov ishte i martuar dhe baba i tre fëmijëve. Një mik i familjes tha: ‘Për ne është thjesht një tronditje.’ Ai shërbeu në një repart pushkësh të motorizuar.

Dje u shfaqën lajmet për kolonelin e 39-të të eliminuar të Putinit, Fezul Bichikaev, 36 vjeç.

Nënkoloneli ishte një ushtar elitar që thuhet se u vra në një mision sekret të inteligjencës.
Babai i tre fëmijëve u portretizua si një hero që u vra pranë Kharkiv ‘me një automatik në duar që mbulonte vartësit e tij’, sipas raporteve në Rusi.

“Falë vetëmohimit dhe heroizmit të oficerit, ishte e mundur të shpëtoheshin jetët e ushtarakëve, të shkatërrohej grupi sabotues i armikut dhe të përfundonte misionin luftarak,” tha eksperti ushtarak Oleg Marzoev në një uebsajt lokal lajmesh në Vladikavkaz.

Numri aktual i oficerëve të rangut të lartë rusë të vdekur është më i lartë pasi ministria e mbrojtjes ka pranuar disa humbje.

SHBA tha se e ka ndihmuar Ukrainën me inteligjencën e përdorur për të shënjestruar kryesuesit e Putinit.

Bichikaev ishte një nga kolonelët më të rinj të Rusisë, i dyti në komandën e regjimentit të tij dhe vd*ekja e tij ishte “një humbje e rëndë dhe e pariparueshme”, thuhet në raport.

Humbja e Bichikaev erdhi një ditë pas zbulimit të vd*ekjes së nënkolonelit Fyodor Solovyov, 44 vjeç, në Donbas.
Solovyov ishte komandant i regjimentit të artilerisë vetëlëvizëse të obusit të divizionit 127 të pushkëve të motorizuar në ushtrinë e Putinit.

Ai u varros me nderime të plota ushtarake dhe një breshëri të trefishtë armësh në fshatin Chunaki, rajoni i Penzës. Katër ditë më parë nënkolonel Eduard Dmitriev, 44 vjeç, një komandant tankesh, u raportua se ishte vrarë.

Nëntë gjeneralë dhe 40 kolonelë janë vrarë që nga 24 shkurti në Iuftën e Putinit sipas statistikave të njohura, megjithëse Rusia nuk ka qenë e qartë për vd*ekjet totale.

Pavarësisht pengesave, Putin vazhdoi me paradën e tij vjetore të Ditës së Fitores më 9 maj në Moskë, në përkujtim të fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Në një fjalim jokarakteristik të nënshtruar, Putin përsëriti pretendimin e tij se Ukraina është e mbushur me nazistë. Parada ajrore e shumëpritur u anulua, thuhet se për shkak të motit të keq.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago