Categories: Viral

Nervozohen nga kampi i VV-së per takimin e Haradinajt me Eskobar, ja çfarë thonë ata

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, po qëndron për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ish-kryeministri, ka bërë të ditur se është pritur nga emisari amerikan Gabriel Escobar Ndihmës Asistent i Sekretarit të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euro-Azisë.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se vendi ynë është i përkushtuar për një marrëveshje e cila ka epilog njohjën reciproke.

“Ri-përsërita përkushtimin tonë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të obligueshme, e cila ka epilog njohjen reciproke dhe respekton integritetin, sovranitetin dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Haradinaj.

Lidhur me këtë postim ka reaguar deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Adnan Rrustemi.

Ai ka thënë se njohja reciroke për SHBA-të dhe Kurtin është në qendër të vëmendjës, ndërsa për Haradinajn është në fund.

“Amerika: Njohja reciproke në qendër të marrëveshjes. Albin Kurti: Njohja reciproke në qendër të marrëveshjes. Haradinaj: Jo në qendër, por në fund. Ja si kanë negociuar deri tani”, ka shkruar Rrustemi.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago