Categories: Viral

Nervozohet Dodiku: Prishtina, Podgorica dhe Sarajeva po tentojnë ta destabilizojnë Serbinë dhe Republikën Serbe

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjes dhe Hercegovinës, Milorad Dodik, deklaroi se Prishtina, Podgorica e Sarajeva po përpiqen ta destabilizojnë Republikën Sërbe dhe Serbinë.

“Qendrat nga Sarajeva, Podgorica dhe Prishtina, duke vlerësuar se mund të arrijnë njëfarë suksesi për shkak të konfliktit në Ukrainë, po sulmojnë çdo gjë që mund të destabilizojë serbët dhe dy vendet e tyre – Serbinë dhe Republikën Srpska, por kjo nuk do të ndodhë,” u tha Dodik gazetarëve. në Banja Luka.

I sanksionuari nga SHBA-ja tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Republika Srpska është “faktor përçarës”, duke shtuar se, siç tha ai, të gjithë e dinin se faktori përçarës botëror ishte Kosova, që sipas tij u nda nga Serbia.

Dodik tha gjithashtu se në prag të takimit me Përfaqësuesin e Lartë në Bosnje, Christian Schmidt, i ka përcjellë presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, qëndrimin e Republikës Serbe për të mos njohur Schmidt si Përfaqësues të Lartë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

9 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

9 months ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

9 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

9 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

9 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

9 months ago