Categories: Viral

“Nga ju mbrohemi me spraj mizash”/ Blerja e sistemit anti-raketor kinez nga Serbia, Vuçiç i përgjigjet ashpër Kurtit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se homologu i tij malazez Milo Gjukanoviç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti po përhapin urrejtje ndaj serbëve dhe Serbisë.

Vuçiç tha se një fushatë kundër Serbisë është krijuar nga ato që ai i quajti qendrat e huaja të pushtetit dhe pjesë e rajonit gjatë gjashtë muajve të fundit.

“Roli më i spikatur në atë urrejtje të hapur e të zhveshur ndaj Serbisë dhe gjithçkaje serbe nga Albin Kurti dhe Milo Gjukanoviç, të cilët gjithmonë përdorin gënjeshtra, qëndron vetëm me një qëllim, të portretizojnë veten si viktima dhe Serbinë si agresore”, tha ai.

Ai i akuzoi se po përdorin faktin që Serbia ka blerë sistemin antirakertor nga Kina, për të thënë se Serbia është një aleate e Rusisë dhe Kinës dhe rrezikon paqen në rajon.

“Ata nuk mund të thonë se ne po i vëmë në rrezik, pasi ky sistem është krijuar për të shkatërruar raketat lundruese të armikut që futen në hapësirën ajrore të vendit tonë. Do të ishte më mirë të blinim sprej kundër mushkonjave, sepse është më e rëndësishme të mbrohemi nga mizat dhe mushkonjat sesa çdo forca ajrore serioze që ata kanë,” tha ai.

Ai tha se qëllimi është të dëmtohet Serbia dhe ta shohin sa më dobët, sic ka qenë kur shpalli pavarësinë Kosovë”, u shpreh Vuçiç, ndërsa shtoi se Serbia tani është i vetmi vend neutral ushtarak në rajon.

“Lëreni Serbinë të qetë, mos gënjeni, mos e mashtroni publikun”, tha Vuçiç.

Gjukanoviç dhe Kurti të dy shprehën shqetësim mbi blerjet e fundit të armëve nga Serbia. Gjukanoviç shprehu shqetësimin për tendencën e zgjeruar të Serbisë për të blerë armë nga vendet që janë rivale dhe armiq të vendeve anëtare të NATO-s. Kurti paralajmëroi se Serbia duket se është në panik sepse e kupton që nuk mund të jetë më në tre-katër vende përnjëherë dhe po përpiqet të forcohet që të mund të mbetet vetëm.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago