Categories: Viral

Njeriu i afërt i Putinit: Askush nuk po mendon të përdorë armë bërthamore, ky është vendimi që do të marr Putini

Rusia ka kërkuar të zbusë frikën se po shqyrton përdorimin e armëve bërthamore.
Që nga shpërthimi i luftës më 24 shkurt, ka pasur shqetësime mbi synimet e Rusisë pasi Vladimir Putin urdhëroi forcat e tij parandaluese bërthamore të viheshin në gatishmëri të lartë.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha transmetuesit amerikan PBS se “askush” nuk po mendonte për përdorimin e armëve bërthamore.

I pyetur nëse Putin kishte sugjeruar më parë se do të përdorte armë bërthamore nëse një palë e tretë përfshihej në konfliktin në Ukrainë, Peskov tha: “Jo. Nuk mendoj kështu.

“ Por ai ishte mjaft i guximshëm duke thënë mos ndërhyni, nëse bëni, ne i kemi të gjitha mundësitë për ta parandaluar atë dhe për të ndëshkuar të gjithë ata që do të ndërhyjnë”.

Zëdhënësi i Kremlinit vazhdoi duke thënë: “Askush nuk po mendon të përdorë… edhe për idenë e përdorimit të armëve bërthamore.”

Vërejtjet qëndrojnë në kontrast me sinjalet më të forta dhe kërcënuese që kanë ardhur nga Kremlini gjatë muajit të kaluar dhe mund të perceptohen si provë e mëtejshme se Moska po e zbut gjuhën e saj në përgatitje për një marrëveshje paqeje të negociuar.

Gjatë intervistës së tij, Peskov i përshkroi gjithashtu komentet e presidentit amerikan Joe Biden për liderin rus këtë fundjavë si “mjaft alarmante”.

“Para së gjithash, është një fyerje personale dhe vështirë se mund të imagjinohet një vend për një fyerje personale në retorikën e një lideri politik dhe veçanërisht të liderit politik të vendit më të madh në botë, Shteteve të Bashkuara. Kështu që na vjen shumë keq për këtë”, shtoi ai.

“Deklarata e tij nëse Putini nuk duhet apo duhet të jetë në pushtet në Rusi është sigurisht e papranueshme. Nuk i takon presidentit të Shteteve të Bashkuara të vendosë se kush do të jetë dhe kush është presidenti i Rusisë, është populli i Rusisë ai që vendos gjatë zgjedhjeve”.

Në fund të fjalimit të tij në Varshavë të shtunën, Biden tha se lideri rus “nuk mund të qëndrojë në pushtet” dhe iu lut rusëve që të ngrihen kundër luftës.

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, shtoi Biden në fund të fjalimit të tij.

Dje, udhëheqësi amerikan mohoi thirrjen për ndryshimin e regjimit në Rusi dhe tha “askush nuk beson se unë po flisja për rrëzimin e Putinit”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago