Categories: Viral

Njihuni me tmerrin e Putin/ Forcat speciale britanike marrin mitralozin më vdekjeprurës në botë, 8000 plumba në minutë

Forcat speciale britanike do të marrin në përdorim mitralozin më vdekjeprurës të ndërtuar ndonjëherë nga dora e njeriut.

Njësitë e forcave speciale ajrore (SAS) dhe atyre detare (SBS) po pajisen nga qeveria britanike me “mikropushkën” XM556, praktikisht një mitraloz në miniaturë, që është në gjendje të lëshojë 8000 plumba për një minutë.

I pagëzuar si “arma që krijon vejusha” nga ushtarët, kjo armë do të vendoset në çdo mjet ushtarak të forcave SAS, dhe do të përdoret në rast luftimesh të drejtpërdrejta.

Mediat britanike raportojnë se efektivët e forcave speciale e kanë mirëpritur këtë vendim, pasi, sipas tyre, kjo është arma perfekte për t’u mbrojtur nga pritat, duke qenë se lëshon mbi 130 plumba në sekondë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago