Viral

“Nuk ka kthim mbrapa”, Presidenti Biden jep udherin e prerë!! Amerikanet “vershojn” afer kufinjve te Rusisë me mijëra ushtarakë, avionë dhe luftanije

Trupat ushtarake amerikane dhe mjete të rënda Iuftarake mbërritën të premten në Poloni dhe Gjermani, sipas planit për rritjen e numrit të ushtarëve amerikanë në Europë, përballë frikës për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Më shumë se 200 makina iuftarake Stryker të regjimentit të 185-të të Këmbësorisë të Batalionit të Parë të Gardës Kombëtare mbërritën në portin polak Gdyna, ndërsa shumica e ushtarëve mbërritën me avion.

Në total, Shtetet e Bashkuara do të dërgojë 2000 ushtarë në këto dy shtete, ndërsa 1000 të tjerë do të pozicionohen në Rumani. Në Poloni gjenden edhe 4000 ushtarë të tjerë, në pjesë të ndryshme të vendit, disa prej tyre si pjesë e misionit të NATO-s, vetëm 70 kilometra larg Kaliningradit, eksklavës ruse në Europë.

Administrata Biden ka deklaruar se dërgimi i trupave është bërë për të siguruar vendet aleate të NATO-s që Shtetet e Bashkuar i qëndrojnë pikës 5 të Traktatit të Atlantikut Verior, për reagim të përbashkët në rast sulmi të një shteti. Presidenti Biden e ka quajtur këtë pikë “një detyrim të shenjtë”. Gjithashtu, Pentagoni ka vendosur në gjendje gatishmërie edhe 8500 trupa të tjerë, të cilët mund të dërgohen me mision në çdo moment.

Veprimet e amerikanëve janë quajtur “shkatërruese” nga ana e Rusisë, por vetë Moska ka dërguar trupa në Bjellorusi, ku po kryen stërvitje të ngjashme ushtarake në Bjellorusi, ndërkohë që ka dërguar rreth 100 mijë trupa në kufirin lindor me Ukrainën, si dhe ka rritur ndjeshëm praninë ushtarake në Gadishullin e Krimesë, të aneksuar që në vitin 2014 prej Ukrainës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago