Categories: Viral

Opozita kërkon kompromis me mazhorancën për miratimin e tërheqjes së mjeteve nga Trusti

Opozita është duke insistuar në një vendim që do t’ua mundësonte qytetarëve tërheqjen e një pjese të kursimeve nga Trusti. Kjo u tentua të diskutohet edhe në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Kuvendit, raporton Gazeta Express.

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri tha pas mbledhjes se të hënën e ardhshme do ta kenë të gatshëm projektligjin për këtë çështje dhe tha se shpreson që do ta procedojnë në seancën e Kuvendit.

“Besojmë që ditën e hënë, të hënën e ardhshme pra, kur do të jetë mbledhja e radhës e Kryesisë, do ta kemi të gatshëm (projektligjin) dhe do të kemi mundësi ta procedojmë çështjen e Trustit në seancën e radhës në mënyrë që ta trajtojmë një çështje të tillë”, tha ai.

Tahiri shtoi se duhet arritur “një kompromis që do t’i lejonte qytetarët ta tërheqin një masë të caktuar të kursimeve të tyre për shkak të krizës ekonomike”.

Ai tha se jeta është bërë jashtëzakonisht e shtrenjtë, duke përmendur rritjen e çmimeve të produkteve

“Besoj që do të ketë një reflektim nga deputetët e mazhorancës dhe kjo iniciativë të kalojë”, tha Tahiri.

Shefi i deputetëve të PDK-së tha se janë të hapur të diskutojnë sa i përket masës se sa përqind e mjeteve duhet të lejohet të tërhiqen.

Një vendim të shpejtë për këtë çështje e kërkoi edhe shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri. Sipas tij, tanimë deputetët e shumicës e kuptojnë se sa e rëndësishme është kjo çështje.

Partia Demokratike e Kosovës ka propozuar tërheqjen deri në 30 për qind të kursimeve pensionale.

Sipas propozimit të PDK-së, kontributpaguesit që kanë më pak se 10 mijë euro kursime pensionale kërkohet që të kenë të drejtën e tërheqjes së 30 për qind të mjeteve.

Mëherët, kryetarja e grupit parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari, ka thënë se nuk do ta lejojnë tërheqjen e mjeteve nga Trusti.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago