Categories: Viral

Organizata malazeze hedh dyshime: GEN-i serb financoi Albin Kurtin përmes Martin Berishajt

Një organizatë politike e quajtur “Alternativa Mali i Zi” ka publikuar sot një deklaratë në rrjetet sociale, ku pretendon se kompania e regjistruar në Serbi GEN-I ka financuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Siç thuhet në njoftimin e kësaj organizate, ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, në vitin 2017 hapi kompaninë “MB Consulting” në Mal të Zi.

Ai ka pasur gjithsej 1.101.379 euro “pagesa” të ndryshme në kompani, nga të cilat GEN-I nga Serbia ka paguar mbi 600.000 euro në llogarinë e tij bankare, përcjell Demokracia.com

Sipas “Alternativës Mali i Zi”, “MB Consulting” është një kompani fiktive e regjistruar ne emër të Martin Berishaj, i cili posedon 100 për qind të aksioneve.

Kjo organizatë thekson se ambasadori Berishaj i ka tërhequr paratë dhe me pasaportë diplomatike ia ka bartur kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit.

“Në vitin 2018 ka tërhequr 323.154 euro, në vitin 2019 ka tërhequr 285.879 euro, në vitin 2020 ka tërhequr 267.348 euro dhe në vitin 2021 ka tërhequr 224.998 euro.

Dhe ishte aq arrogant sa i ka mbetur borxh shtetit të Malit të Zi për taksat, 31.014 euro.

Natyrisht, askush nuk e ka kontaktuar për këtë Berishajn.

Gjithçka u mbulua nga disa “shërbime konsulente” si një mashtrim për ryshfetet e Kurtit”, thekson kjo organizatë, përcjell Demokracia.com.

Po ashtu, tutje kjo organizatë shkruan se për këto shërbime, Kurti e nderoi Berishën me postin e ambasadorit në Kroaci.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e mbrojti ambasadorin dhe tha se i besonte Berishës. Kështu ka deklaruar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, citon “Alternativa Mali i Zi” dy krerët e shtetit të Kosovës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago