Categories: Viral

Osmani takon edhe kryeministren lituaneze: Tash është kyçe mbështetja juaj për anëtarësim në KE

Presidentja Vjosa Osmani pas takimit me homologun e saj të Lituanisë, është pritur edhe nga kryeministrja e këtij vendi, Ingrida Simonyte. Osmani i kërkoi mbështetjen e Lituanisë në synimet e Kosovës për anëtarësim në organizata të rëndësishme botërore, por theks të veçantë i vuri kërkesës për ndihmë për anëtarësim në Këshillin e Europës, ku Kosova sot dorëzoi kërkesën zyrtarisht.

“Kosova është mirënjohëse për mbështetjen e Lituanisë ndër vite, ndërkaq tani është kyçe mbështetja për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës si dhe në aspiratat tona drejt integrimit në BE dhe në NATO”, ka shkruar Osmani.

Osmani tha se forcimi i bashkëpunimit me aleatët tanë mbetet prioritet kyç i politikës së jashtme të Kosovës dhe Lituanisë.

“Në një kohë vendimtare për të ardhmen e kontinentit tonë, me kryeministren u dakorduam që ta intensifikojmë bashkëpunimin e ndërsjellë në politikën e jashtme dhe të sigurisë”.

Osmani tha se në takimin që patën në Vilnius me Simonyte, temë diskutimi ishte edhe situata e sigurisë në Europë pas fillimit të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, si dhe për rritjen e bashkëpunimit bilateral mes dy vendeve në fushën e mbrojtjes, ekonomisë, teknologjisë informative si dhe në fusha të tjera.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago