Categories: Viral

Osmani takon presidentin e një shteti në Amerikën Latine: Aleat i rëndësishëm i Kosovës

Gjatë vizitës zyrtare në Kosta Rikë, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka takuar homologun e saj nga Republika Dominikane, Luis Abinader. Presidenca thotë se të dy janë pajtuar që ta avancojnë partneritetin ndërshtetëror tutje.

Në takim me Abinader, Presidenca thotë se Osmani ka theksuar se “Republika Dominikane mbetet aleat i rëndësishëm i Kosovës në Amerikën Latine”, raporton Gazeta Express.

“Ndër të tjerash, në takim u diskutua për raportet miqësore në mes të vendeve tona dhe mundësitë më të mira për të thelluar bashkëpunimin ndërshtetëror, duke përfshirë ekonominë dhe tregtinë, turizmin si dhe fusha të tjera”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

“Forcimi i pozitës ndërkombëtare është një prej shtyllave kryesore strategjike të politikës sonë shtetërore, prandaj jam e lumtur që me Presidentin Abinader u dakorduam për ta avancuar partneritetin tonë diplomatik duke i afruar kështu edhe më shumë dy vendet tona”, citohet të ketë thënë presidentja Osmani.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago