Categories: Viral

Paralajmërim për “ditën e gjykimit”: Në datën 9 maj, Putin kërcënon për luftë bërthamore!

Vladimir Putin do t’i dërgojë një paralajmërim të “ditës së gjykimit” perëndimit kur të udhëheqë festimet më 9 maj, duke shënuar 77 vjetorin e fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Sipas artikullit të publikuar nga Reuters, të hënën, në ditën e Fitores së Rusisë, presidenti pritet të mbajë një fjalim në Sheshin e Kuq të Moskës përpara një parade të trupave, tankeve, raketave dhe raketave balistike ndërkontinentale.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se avionët luftarakë supersonikë dhe bombarduesit strategjikë Tu-160 do të kryejnë një fluturim mbi Katedralen e Shën Vasilit.

Për herë të parë që nga viti 2010, aeroplani i komandës “Il-80 Doomsday”, i cili do të mbante topin më të lartë të Rusisë në rast të një lufte bërthamore, do t’i bashkohet të shkuarës.

Në rast të një lufte bërthamore, avioni i “ditës së gjykimit” do të bëhej qendra komanduese për presidentin rus.

Është e mbushur me teknologji, por detajet specifike janë sekrete shtetërore ruse.

Putini e ka krahasuar vazhdimisht luftën e tij në Ukrainë me luftën e Bashkimit Sovjetik kundër nazistëve, duke e cilësuar pushtimin e Rusisë si një betejë për të mbrojtur rusishtfolësit nga persekutimi nga nazistët.

Ukraina dhe perëndimi i hedhin poshtë pretendimet si të pakuptimta dhe thonë se lideri rus po bën një luftë të paprovokuar agresioni.

Përpara 9 majit, zyrtarët perëndimorë kanë spekuluar se Putini mund të përdorë Paradën e Fitores për të shpallur një përshkallëzim të aksionit ushtarak, ndoshta një deklaratë të drejtpërdrejtë të luftës.

Kremlini i ka hedhur poshtë këto sugjerime, duke i përshkruar ato si “të pakuptimta”. Nuk ka thënë se çfarë mund të thotë Putin në fjalimin e tij të hënën

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago