Categories: Viral

Paralajmërim për Perëndimin, Rusia nis stërvitjet ushtarake në Kalingrad

Rusia ka organizuar një stërvitje ushtarake në Kaliningrad – një enklavë ruse në Detin Baltik e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë – tha agjencia ruse e lajmeve Interfax.
“Deri në 1,000 personel ushtarak… dhe më shumë se 60 njësi të pajisjeve ushtarake u përfshinë në kontrollet e kontrollit,” citoi Interfax të thoshte shërbimi i shtypit i Komandës Ruse të Flotës Baltike, shkruan SkyNews.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Aleksandër Grushko, paralajmëroi vendet evropiane të mërkurën për çdo veprimi të mundshëm kundër Kaliningradit, duke thënë se do të ishte “duke luajtur me zjarrin”.

20 luftëtarë SU-27 dhe bombardues të aviacionit detar të vijës së parë SU-24 kryen trajnime të planifikuara Iuftarake gjatë natës, duke simuluar sulme ndaj objektivave ajrore dhe tokësore me shpejtësi të ulët, poste komanduese dhe pajisje ushtarake në Kaliningrad, tha Interfax.

Grushko nuk tregoi se kur ishin planifikuar ushtrimet.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago