Categories: Viral

Paralajmërimi i frikshëm nga SHBA: “Kasapi i Sirisë” në krye të ushtrisë ruse

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, ka komentuar lëvizjen e Rusisë për të emëruar në krye të ushtrisë gjeneralin e ri, Alexander Dvornikov.

Sullivan e ka etiketuar atë si “Kasapi i Sirisë”, ndërsa shtoi se taktikat e tij barbare i përshtaten stilit të luftës së Rusisë.

Gjenerali Alexander Dvornikov, 60 vjeç, ka udhëhequr më parë operacionet ruse në Siri, ku forcat ruse janë akuzuar për shënjestrim të qëllimshëm të zonave civile. Ai më parë kishte shërbyer edhe në Çeçeni.

Duke folur për Face the Nation të CBS të dielën, Sullivan tha se ai beson se emërimi i Dvornikov është një shenjë që Rusia planifikon të vazhdojë taktikat mizore të luftës, të stilit “tokë e djegur”.

“Ne kemi parë mizori, krime lufte, vrasje masive dhe imazhe të tmerrshme e tronditëse nga qytete si Bucha dhe sulme me raketa në Kramatorsk,” tha ai. “Unë mendoj se ky veprim është një tregues se ne do vazhdojmë të shohim më shumë raste të tilla.

Moska ka mohuar çdo përfshirje në vdekjen e civilëve në Bucha dhe i përshkroi raportet e trupave të shpërndara nëpër rrugë atje si lajme të rreme. Por vlerësimit të Sullivanit iu bë jehonë nga gjenerali David Petraeus, një ish-drejtor i CIA-s.

“Rusët ishin të njohur në Siri, kryesisht për “shpopullimin” e zonave. Kjo është ajo që ata i bënë Alepos,” tha Petraeus në CNN. “Kjo është ajo që ata bënë në zona të tjera. Dhe unë mendoj se ne mund ta presim këtë.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago