Categories: Viral

Paralajmërimin i SHBA: Rusia nuk po tërhiqet nga Ukraina, po ndërron “ingranazhet”

SHBA paralajmëron se Rusia thjesht po “ndërron ingranazhet” dhe tërheqja nga Kievi “nuk është tërheqje”. Një zyrtar amerikan ka dhënë një vlerësim pesimist për masën e Rusisë për të tërhequr disa trupa nga kryeqyteti ukrainas.

Ata thanë se çdo lëvizje e forcave ruse rreth Kievit është një “rivendosje, jo një tërheqje” dhe Moska thjesht po “ndërron ingranazhet”.

Zyrtari paralajmëroi se bota duhet të mbetet e përgatitur për vazhdimin e ofensivave të mëdha në Ukrainë, duke thënë se askush nuk duhet të ngatërrojë lëvizjen e trupave ruse me Moskën që i jep fund konfliktit.

Rusia më herët tha se do të shkurtonte në mënyrë drastike aktivitetin e saj ushtarak të fokusuar në Kiev dhe Chernihiv, duke sinjalizuar një përparim të mundshëm të madh në bisedimet e paqes.

Ne kemi dëgjuar shumë zhurmë nga SHBA që kur u njoftua masa, me dy zyrtarë të lartë që i thanë CNN se disa forca tashmë po tërhiqen nga Kievi dhe se kjo po shihet si një ndryshim “i madh” i strategjisë.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken ndërkohë paralajmëroi se nuk kishte shenja të “seriozitetit të vërtetë” nga Rusia.

Një zyrtar tjetër i tha Financial Times: “Ne kemi parë se rusët kanë filluar të largohen nga Kievi. Por ne kemi pak besim në këtë fazë se kjo shënon një ndryshim të rëndësishëm ose një tërheqje kuptimplotë… Rusët ende po godasin Kievin me sulme ajrore. Koha do të tregojë.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago