Categories: Viral

Paralajmërohet ciklon i fuqishëm, çfarë e pret Shqipërinë në ditët që vijojnë

Pas një kohe të gjatë të motit pranveror në Evropë pritet rikthimi e temperaturave të ulëta dhe reshjeve të borës edhe pse jemi zyrtarisht në fillim të pranverës. Masa ajrore të ftohta me orirgjinë polare së bashku me lagështinë e Atlantikut pritet të kushtëzojnë reshje shiu, por edhe bore në shumë pjesë të Kontinentit Evropian duke filluar që nga Britania e Madhe e deri në Gadishullin Iberik.

Reshje bore gjatë ditëve të ardhshme priten në Francë, Gjermani, Zvicër, Austri, Poloni etj. Reshjet e borës përpos viseve kodrinore-malore pritet të përfshijnë edhe shumë ultësira në këto vende, por normalisht nuk duhet pritur borë në të gjitha ultësirat.

Pas një periudhe të gjatë të motit stabil Evropa do të përballet me ulje të ndjeshme të temperaturave dhe reshje bore. Në gjirin e Gjenovës së Italisë kemi ciklonin e fuqishëm i cili pritet të ndikojë edhe në Gadishullin Ballkanik.

Por tek ne rrymimet ajrore do të jenë nga jugu dhe reshjet do të jenë kryesisht në formë të shiut, ndërsa në Evropë rrymimet ajrore do të jenë nga lindja dhe veriu dhe për këtë arsye priten reshje bore, megjithatë pas disa ditëve edhe tek ne priten ulje të temperaturave dhe mundësi për reshje kalimtare bore, por për momentin kemi shpresë së masat e ftohta ajrore tek ne do të jenë shumë më të dobëta se në Evropë.

Reshje bore gjatë ditëve të ardhshme priten edhe në gati të gjitha viset kodrinore-malore të rajonit tonë duke filluar që nga Sllovenia deri në Shqipëri e Greqi.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago