Categories: Viral

Përshkallëzohet rëndë situata! “Sinjalizohet një fazë e re lufte”/ NYT zbardh ngjarjen e minutës së fundit: SHBA nis tanke në Ukrainë?

Pas ngurrimit, Washingtoni vendosi: New York Times thotë se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë tanke në Ukrainë, e me shumë gjasë, ato do të blihen në vendet lindore në mënyrë që të jenë modele të ngjashme me ato të përdorura prej ukrainasve, pra, më e lehtë për tu manovruar prej tyre.

NATO-ja e mbështet dërgimin e armëve për Zeleskyn, në mënyrë që të mund të konsolidojë pozicionin e vendit të tij dhe të forcojë kundërofensivën. Rimarrja e disa zonave pranë Kievit e Chernihivit, por edhe të tjerave në jug , i ka shtyrë analistët ushtarakë të mendojnë se ukrainasit, që përkundër të gjithë parashikimeve i kanë rezistuar furisë së Moskës për më shumë se një muaj, mund të avancojnë ndjeshëm.

Mbërritja e tankeve për Ukrainën mund të sinjalizojë një fazë të re të luftës, tashmë në javën e pestë, e cila është dominuar deri tani nga sulme ajrore ruse e bombardime të pamëshirshme mbi qytetet e mëdha, siç është Mariupoli i kthyer në gërmadhë.

Zelensky i kërkoi të dielën NATO-s tanke dhe avionë, përpos pajisjeve antitank dhe antiajrore që i janë dërguar tashmë Ukrainës nga perëndimi. Deri tani, administrata e Bidenit ishte fokusuar tek armët e lehta, që mund ta transportohen pa vështirësi, por tashmë përcaktimi i defensivës për palën ukrainase po bëhet më elastik, thotë NYT, ndërsa Rusia ka shkatërruar një sërë tankesh ukrainase.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago