Categories: Viral

Petkoviç: 22 shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarsisë së Kosovës

Pas kërkesës zyrtare të Kosovës për t’u anëtarësuar në Këshillin e Europës i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Serbisë ku pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë presidenti Aleksandër Vuçiç deklaroi se do të fillonte fushatën e mosnjohjes së Kosovës.

Ndërkohë mediat vendase, i bëjnë jehonë faktit se deri më tani 22 shtete gjithsej kanë tërhequr njohjne e Kosovës, ku 18 e kanë njoftuar ditën e djeshme dhe supozojnë se 10 të tjera janë gati të bëjnë të njëjtën gjë.

Por ajo që vihet re është se prej ditësht njofothet se sa shtete po tërheqin njohjne e Pavarësisë së Kosovës por ndërkohë nuk ka asnjë emër konkret.

Lajmin e ka bër të ditur Drejtori i Zyrës për Kosovën i Qeverisë së Serbisë, njëkohësisht dhe kryenegociator në dialog, Petar Petkoviç.

“Kemi arritur të sigurojmë 18 tërheqje të njohjeve nga ato vende që e kanë njohur të ashtuquajturën Kosovë. Tani edhe katër shtete të tjera i kanë tërhequr njohjet dhe ky numër sigurisht që do të rritet edhe më shumë” – tha Petkoviç.

Ndërkohë që thuhet se informacionin se cilat vende kanë tërhequr kohët e fundit njohjen e Kosovës mbahet rreptësisht i fshehtë pasi i druhen presioneve të mundshme nga perëndimi, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Gjermania, të cilat i konsiderojnë si mbështeteset kryesore të Kosovës.

Ata vijojnë duke thë se detajet i dinë vetëm presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Selakoviq, drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç dhe më së shumti dy persona të tjerë nga lidershipi shtetëror serb.

Kosova dhe Serbia kanë mbetur pas në vijimin e dialogut dhe në arritjen e një marrëveshje për targat, energjitë dhe të zhdukurit nga lufta.

Hera e fundit që pati një marrëveshje ishte më shtator të 2020 ku palët ranë dakord në Washington se asnjëra prej tyre nuk do të lobonte në organizata ndërkombëtare. Me përfundimin e marrëveshjes 1-vjeçare, Serbia pretendon se ajo duhet të vijojë të respektohet dhe Kosova nuk duhet të kërkojë anëtarësime në organizatat ndërkombëtare/dosja.al).

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago