Categories: Viral

Petkoviq jep versionin e tij për arsyet e dështimit të marrëveshjes në Bruksel

Pas dështimit për një marrëveshje për çështjen e targave në Bruksel, kryenegociatori i palës serbe, Petar Petkoviq e ka fajësuar palën kosovare.

Petkoviq ka thënë se nuk është takuar sy më sy me kryenegociatorin e Kosovës, Besnik Bislimi, pasi që ai ka refuzuar të flas për Asociacionin e Komunave Serbe dhe çështjen e të pagjeturve të luftës.

Sipas mediave serbe, Petkoviq ka thënë se Beogradi ka treguar se është i përgjegjshëm për paqe dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor.

Po ashtu, ai ka thënë se negociatat e sotme në Bruksel janë vështirësuar edhe nga vendimi i Kosovës për të aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“E shfrytëzova këtë moment që të protestoj fuqishëm kundër vendimit ilegal dhe unilateral të Prishtinës”, ka thënë ai para gazetarëve. /GazetaExpress/

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago