Viral

Politikani i njohur serb: Serbia s’mund ta kthejë më Kosovën, ata kanë ndërtuar shtet që 20 vjet

Për problemin mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe në shpresat e Beogradit në marrëveshjen finale ka folur politikani liberal serb, Cedomir Jovanovic.

Jovanoviq njihet si politikan me qasje pro përendimore. Madje në Serbi cilësohet si një nga të rrallët e kësaj natyre.

Jovanovic thotë se Serbia s’mund ta humbë dy herë të njëjtën gjë.

Ai thotë se duhet të paguash çmim kur tejkalon atë se çka është realitet dhe nevojë.

“Ne s’mund të humbim një gjë për së dyti herë. Kam frikë se zgjuarja e fundit nga ëndrra për Serbinë e Madhe do të jetë e dhimbshme për shumëkë, por normalisht duhet të paguash çmim kur tejkalon realitetin”, thotë ai.

Jovanovic tutje thotë se nuk ka asnjë rezolutë që mund ta rikthejë Kosovën.

“Ne po ndihemi si një shtet që s’dijmë as çka veprojmë me veten tonë, lere më të dijmë çka të bëjmë me një milion e gjysmë shqiptarë që 20 vite e kanë krijuar Kosovën e pavarur”, thotë ai.

Siç shprehet ai, presidenti serb, Aleksander Vucic është i vetëm në zgjedhjen e problemit me Kosovën.

Sipas tij, askush nuk mund ta ndihmojë Vucicin në këtë aspekt.

Arsyeja për këtë sipas tij është se marrëveshja finale nuk është vetëm një akt i kurajos.

“Vuçiq është vetëm në zgjedhjen e çështjes së Kosovë, dhe askush nuk mund ta ndihmojë atë sepse zgjidhja e këtij problemi nuk kërkon vetëm kurajo dhe pragmatizëm politik. Këtu ka gjëra shumë më të mëdha, dhe mendoj që ai është në dijeni për këtë”, ka thënë Jovanoviq.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago