Viral

Politikani “me origjinë arbëreshe, Anthony Albanese favorit për t’u bërë kryeministër i Australisë

Lideri i opozitës dhe kryetari laburistëve të Australisë, Anthony Albanese favorizohet në sondazhe për postin e kryeministrit të ardhshëm të Australisë.

Zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen në 21 maj të këtij viti, pas një humbjeje të rëndë të konservatorëve të drejtuar nga Scott Morrison, tre vite më parë si dhe problemeve dhe pakënaqësive që ka shkaktuar pandemia dhe përkeqësimi i marrëdhënieve me Kinën.

Por për shumë në rrjetet sociale ka tërhequr vëmendjen mbiemri i “kryeministrit” të ardhshëm të Australisë, Albanese, duke spekuluar se mund të jetë me origjinë shqiptare, jo vetëm prej mbiemrit të tij që përkthehet “Shqiptari”, raporton newsbomb.al.

Në fakt, Anthony Albanese ka lindur në Sydney, por i ati i tij Carlo Albanese, është nga qyteti italian Barletta.

Kjo i ka shtuar edhe më tepër spekulimet për origjinën shqiptare të Albaneses, pasi Barletta është qyteti ku Skënderbeu me 5,000 ushtarë shqiptarë nën komandën e tij, shtypi kryengritjen kundër mikut të tij Ferdinandi I i Napolit. Edhe vetë emri i qytetit Barletta konsiderohet si mbiemër me orgjigjinë arbëreshe.

Anthony Albanese ka patur një histori emocionuese me të atin, pasi deri në moshën 15-vjeç ai e dinte të vdekur. Nëna e tij me origjinë irlandeze kishte rënë në dashuri me Carlo Albanese me të cilin mbeti shtatzënë. Pasi solli në jetë djalin, ajo u largua dhe vendosi ta rrisë e vetme, duke i thënë më pas se babai i kishte vdekur në një aksident automobilistik.

Në vitin 2002, pak para se të ndërronte jetë, nëna i tha Anthonyt se babai i tij “mund të ishte ende gjallë”. Në moshën 15-vjeçare ai nisi kërkimet dhe në fund arriti ta takonte.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago