Categories: Viral

Presidenti ukrainas merr vendimin për dy gjeneralët ukrainas që tradhëtuan vendin e tyre për Rusinë

Në një paraqitje në fjalimin e natës, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka njoftuar se kishte shkarkuar dy anëtarë të lartë të shërbimit të sigurisë kombëtare të Ukrainës me arsyetimin se ishin “tradhtarë”.

“Sot u mor një vendim tjetër për antiheronjtë”, tha ai. “Nuk kam kohë të merrem me të gjithë tradhtarët, por gradualisht të gjithë do të ndëshkohen”.

Ai foli për dy zyrtarët e lartë, duke shtuar se ata “që thyejnë betimin ushtarak të besnikërisë ndaj popullit ukrainas… do të privohen në mënyrë të pashmangshme nga grada të larta ushtarake”.

Në adresën e tij video, Zelensky ka përshkruar forcat ruse si “të liga”.

Ai tha se “pushtuesit janë përpjekur të depërtojnë dhe të zënë një vend në shtëpinë tonë nga drejtime të ndryshme – nga toka, nga qielli, nga deti”.

“Përbindësha që djegin dhe plaçkitin, që sulmojnë dhe janë të prirur për vrasje”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago