Categories: Viral

Presidentii Erdogan nuk toleron më / UItimatum Rusisë, Turqia “hyn” ne Mariupol: Do të shpëtojmë turqit e bllokuar!

Një grup shtetasish turq dhe të afërmit e tyre, të cilët janë strehuar në një xhami në qytetin jugor të Ukrainës, Mariupol, po kërkojnë të evakuohen sa më shpejt teksa luftimet afrohen gjithmonë e më pranë tyre.

Duke folur për të përditshmen Hürriyet në telefon lidhur me situatën, İsmail Hacıoğlu, kreu i shoqatës myslimane lokale, tha se ka 86 persona në qytetin e rrethuar e të bombarduar pa pushim prej forcave ruse, janë me sytë nga Ankaraja për t`i larguar prej andej.

“Gati 30 nga këta njerëz janë në xhami, ndërsa të tjerët po presin pritur në shtëpi,” tha Hacıoğlu. “Ata nuk janë të gjithë shtetas turq; grupi përfshin 34 fëmijë dhe bashkëshorte e të afërm të tjerë tw shtetasve turq”, shtoi ai.

Hacıoğlu shpjegoi se xhamia e Sulltan Sulejmanit të Madhërishëm nuk është goditur drejtpërdrejtë, sic u raportua nga mediat e mëdha botërore në fundjavë. Shpërthimi sipas tij, ndodhi megjithatw shumë pranë godinës. Përleshjet midis forcave ukrainase dhe ruse tashmë po ndodhin vetëm 2 kilometra larg xhamisë.

Hacıoğlu shpjegoi janë bërë katër përpjekje për të evakuuar turqit, por rusët nuk i kanë lejuar të kalojnë nëpër postblloqe. “Do të provojmë sërish për herë të pestë,” pohoi ai.

Burime diplomatike rrëfyen për Daily Sabah se aktualisht, janë 250 shtetas turq të bllokuar në rajone të ndryshme të Ukrainës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago