Categories: Viral

Presidentja e Parlamentit Europian shkon në Kiev! Ja premtimet që i dha Zelensky-t

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola shkoi ditën e djeshme në Kiev, në Ukrainë, për të shprehur mbështetjen dhe shpresën e Bashkimit Evropian për popullin ukrainas dhe për të dënuar sulmin e pajustifikuar rus.

Ajo shkoi me ftesë të Kryetarit të Parlamentit të Ukrainës Verkhovna Rada, Ruslan Stefanchuk, njoftoi Zyra e Shtypit e PE.

“Jam këtu për t’ju thënë se jemi me ju, në kohë të mira dhe në kohë të vështira.

Nuk do t’ju lëmë vetëm. Për mua, për Evropën, për botën, ukrainasit janë heronj; ju po luftoni për atë që ne të gjithë besojmë: lirinë, demokracinë, shtetin e së drejtës. Pa këto vlera nuk ka asgjë tjetër”, theksoi ajo.

Roberta Metsola bëri tre premtime për deputetët e Verkhovna Rada-s së Ukrainës. Presidentja e Parlamentit Evropian tha se Evropa nuk do ta lërë pa e kundërshtuar këtë agresion: “Përgjegjësit do të mbajnë përgjegjësi për atë që kanë kryer këtu. Nevojiten sanksione gjithnjë e më të ashpra”.

Ajo konfirmoi gjithashtu mbështetjen e Parlamentit Evropian ndaj aspiratës së Ukrainës për t’u bërë kandidate për anëtarësim në BE: “Ukraina është Evropë; më shumë se kurrë më parë, Ukraina e shikon BE-në si destinacionin e saj”.

Metsola premtoi se “ne do të kujdesemi për familjet ukrainase që janë detyruar të ikin deri në ditën kur të kthehen të sigurt në shtëpitë e tyre”. Ajo tha gjithashtu, “ne do të krijojmë Fondin e Mirëbesimit të Solidaritetit të Ukrainës dhe do të organizojmë një Konferencë Ndërkombëtare të Donatorëve për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago