Viral

“Princi i errësirës”/ Ja çfarë kërkon Ukraina për lirimin e mikut të ngushtë të Putinit

Viktor Medvedchuk, 67 vjeç, u arrestua të martën në një bastisje të fshehtë nga anëtarët e shërbimit të sigurisë të Ukrainës, SBU.

Fotot e shpërndara nga presidenti i vendit, Volodomyr Zelenskiy tregojnë manjatin e medias dhe ish-deputetin të lodhur dhe i veshur me uniformë ushtarake ukrainase.

Një zëdhënës nga SBU, tha se oligarku ishte kapur në një operacion special “rrufe të shpejtë dhe të rrezikshëm”.

Të mërkurën, presidenti Zelenskiy propozoi shkëmbimin e shokut të Putinit me të burgosurit e Iuftës që mbahen nga forcat brutale ruse.

Shpresohet se oligarku famëkeq mund të përdoret si një mjet i fortë pazaresh në negociatat e hidhura me Kremlinin, shkruan The Sun.

Ndërsa tirani Putin – të cilin Medvedchuk e ka përshkruar si një “mik personal” – është kumbari i vajzës së tij. Madje ata kanë pushuar së bashku.

Si udhëheqës i partisë kryesore pro-Moskës në Ukrainë – Platforma Opozitare për Jetën – ai ishte togeri më i besuar dhe më me ndikim i Kremlinit në Ukrainë.

Ai mbajti rolin në parti, e cila ka numrin e dytë më të madh të vendeve në parlamentin ukrainas, deri në muajin e kaluar, kur partia u zhvendos për ta zëvendësuar atë.

Aktivitetet e partisë janë pezulluar që kur Ukraina vendosi ligjin ushtarak pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në një takim me udhëheqësin e Partisë së Opozitës së Ukrainës – Platforma e Opozitës – Për Jetën Viktor Medvedchuk në Shën Petersburg në 2019
Një avokat i trajnuar dhe biznesmen i pasur, i cili ka shërbyer në role politike që nga vitet 1990, Medvedchuk ishte vendosur në arrest shtëpiak vitin e kaluar për t’u përballur me akuzat për tradhti dhe financim të terrorizmit, të cilat ai i mohon.

Por Medvedchuk u arratis disa ditë pasi rusët nisën pushtimin e tyre në shkallë të plotë të Ukrainës.

Hetuesit që shkuan në shtëpinë e Medvedchuk gjetën një kopje të një vagoni të vjetër hekurudhor Pullman, të mobiluar në mënyrë të bollshme me pajisje ari bruto, që qëndronte në një stacion hekurudhor të imituar.

Ndërsa jahti i tij prej 200 milionë dollarësh, 93 metra, The Royal Romance, u kap në portin kroat të Rijekës muajin e kaluar gjatë një vale sanksionesh – të cilave Medvedchuk vetë i ishte nënshtruar nga SHBA në janar.

Vendndodhja e oligarkut ishte e panjohur që kur ai doli në arrati dhe shumë supozuan se ai mund të ishte futur i kontrabanduar në Rusi.

Kremlini ka pretenduar se fotot e Medvedchuk janë false pa ofruar prova për pretendimet e tyre.

Dmitry Peskov, zëdhënësi i Kremlinit tha: “Ka shumë falsifikime që vijnë nga Ukraina. Kjo duhet të kontrollohet fillimisht.”

Medvedchuk u akuzua për përpjekje për të vjedhur burimet natyrore nga Krimea e aneksuar nga Rusia dhe për dorëzimin e sekreteve ushtarake të Ukrainës në Moskë.

Në vitin 2014, oligarku thuhet se pagoi vetëm 40,000 dollarë për aksionet në një rafineri ruse të naftës, Yug Energo – marrëveshja i ka sjellë atij dhjetëra miliona dollarë fitime, sipas Projektit të Raportimit të KRlMlT të Organizuar dhe Korrupsionit.

Ivan Bakanov, kreu i SBU, tha: “Asnjë tradhtar i vetëm nuk do t’i shpëtojë dënimit”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago