Categories: Viral

Putin dorëzohet? Dalin detajet se ushtria e Ukrainës e ka mundur keq

Rusët humbën edhe një tjetër front të rendësishëm në Ukrainë duke mbajtur tashmë vetëm jugun dhe jug-lindjen e vendit. Kryetari i bashkisë së Kharkivi, Ihor Terekhov, i tha BBC-së se rusët janë tërhequr edhe nga rrethinat e qytetit duke u futur në territorin e Rusisë.

Ai thotë se trupat ruse kishin arritur të hynin vetëm një herë në një pjesë të vogël të qytetit kyç verilindor dhe nuk kishin pushtuar zona të gjëra për një kohë të gjatë.

“Rusët bombardonin vazhdimisht Kharkivin sepse ndodheshin shumë afër qytetit. Dhe për shkak të përpjekjeve të ushtrisë sonë, rusët janë tërhequr tashmë”, tha ai.

“Tani është qetësi në Kharkiv dhe njerëzit po kthehen gradualisht në qytet. Ne ofrojmë furnizim me ujë, gaz dhe energji elektrike për të gjithë qytetarët. Megjithatë, për fat të keq, shumë ndërtesa banimi janë shkatërruar ose dëmtuar. Pra, në të ardhmen do të na duhet të bëjmë përpjekje të mëdha për rindërtim”.

“Nuk ka pasur asnjë bombardim në qytet për pesë ditët e fundit. Kishte vetëm një përpjekje nga rusët për të goditur qytetin me një raketë pranë aeroportit të Kharkiv, por rajo u eliminua nga Mbrojtja Ajrore e Ukrainës.”

Pse Kharkivi ka rëndësi?

Ukraina e ka fituar tashmë edhe betejën për Kharkivin krahas asaj për Kievin, dy qytete tepër të rendësishme për vendin.

Më poshtë gjendet një përmbledhje për ata që nuk e njohin qytetin ose rëndësinë e tij:

Qyteti i Kharkiv në veri-lindje të Ukrainës është vetëm 50 km nga kufiri rus dhe jo shumë larg nga rajoni i Donbasit që është shtëpia e grupeve separatiste pro-ruse që luftojnë në anën e Rusisë në luftë.

Është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës – dhe para luftës ishte shtëpia e rreth 1.4 milion njerëzve, me provincën përreth me të njëjtin emër, ku banonin të paktën edhe 1 milion banorë të tjerë.

Kjo e bëri atë një objektiv kryesor strategjik të pushtimit rus që në ditët e para të luftës – por linja mbrojtëse ukrainase i rezistoi javëve të tëra përpjekjesh. Në vend të kësaj, Rusia zgjodhi bombardimet me artileri të rëndë të qytetit, siç bëri me objektivat e tjerë kyç si Mariupol, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Por në javët e fundit, një përpjekje nga forcat ukrainase për të rimarrë zonat në veri të qytetit është përshpejtuar në një kundërofensivë të suksesshme, duke i shtyrë forcat drejt kufirit.

Raportet ushtarake tregojnë se artileria ruse është shtyrë mjaft përtej kufirit dhe nuk ka më rrezik që të mund të bombardojnë Kharkivin.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago