Categories: Viral

Putin e ka shkelur fjalën e dhënë, Ukraina: Rusët janë duke u përgatitur për të rinisur ofensivën

Forcat ruse janë duke u përgatitur për të rinisur ope racionet e ofensivës, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë ukrainase të Mbrojtjes, Oleksandr Motuzyanyk, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

Ata janë duke tentuar të marrin kontrollin e qytetit të rrethuar të Mariupolit dhe disa qytezave në Luhansk, dhe përpjekjet e tyre kyçe janë të fokusuara në rrethim të trupave ukrainase në lindje të Ukrainës, është cituar të ketë thënë ai.

Janë duke u vëzhguar disa lëvizje të forcave ruse, jo shumë larg Kievit dhe Çernihivit, mirëpo komanda ush tarake ukrainase nuk e konsideron këtë gjë tërheqje masive, ka thënë Motuzyanyk.

Rusia ka thënë të martën se do të largojë disa trupa nga kryeqyteti ukrainas dhe Çernihivi, mirëpo ka thënë se pozicioni i saj në Krime dhe Donas nuk ka ndryshuar.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago