Categories: Viral

Putin nuk mund të “bëjë gjumin” pasi pa tetë avionë F15 amerikanë që “i afrohen Rusisë”!! Tensione “në front”

Tetë avionë luftarakë F-15 të Forcave Ajrore të SHBA-ve, janë dërguar në Poloni thotë BBC.

“Avionët zbritën sot në bazën ajrore në Lask, dhe i janë bashkuar atyre që mbërritën javën e kaluar”, ka shkruar ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak.

Gjatë fundjavës ishte paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë në këtë vend edhe 3 mijë ushtarë, por deri tani kanë zbarkuar vetëm 1700 trupa. Shtetet e Bashkuara llogarisin se 130,000 ushtarë gjenden afër kufirit me Ukrainën.

Një ditë më parë, Rusia e la të hapur derën për më shumë diskutime me qëllim zgjidhjen e krizës. Gjatë një takimi televiziv me presidentin rus, Vladimir Putin, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha ekziston gjithmonë mundësia për të arritur një marrëveshje me Perëndimin për Ukrainën.

Rusia ka insistuar se nuk ka plane për pushtim, por në të njëjtën kohë pretendon garanci për çështje të sigurisë në Europë, përfshirë atë që NATO-ja të mos zgjerohet në shtetet si Ukraina, apo ish-republika tjetër sovjetike, Gjeorgjia.

Në kërkesat e Moskës ndaj Perëndimit përfshihen edhe ato që: NATO-ja t’i japë fund aktivitetit ushtarak në Evropën Lindore dhe të tërheqë trupat nga Polonia dhe republikat baltike, Estonia, Letonia dhe Lituania dhe që Aleanca veriatlantike të mos pozicionojë raketa në shtetet afër apo në kufi me Rusinë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago